Porządkują cmentarze. Trwa kwesta

Okres poprzedzający Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to dla wielu ludzi czas pełen wspomnień, zadumy i refleksji nad sensem życia i śmierci. Niemniej poprzedzają go przyziemne prace porządkowe.

Cmentarz tuż przed 1 listopada prezentuje się pięknie. Jesienna sceneria i złote liście wprowadzają nas w klimat zadumy i refleksji.   |  fot. Rmak

Na cmentarzach praca wre, każdy chce by w dniu Wszystkich Świętych groby wyglądały pięknie. Wielu chojniczan skorzystało dziś (30.10.) ze sprzyjającej pogody i udało się na cmentarze, aby uporządkować groby najbliższych. Odwiedzający miejsca spoczynku usuwają z pomników liście, wypalone znicze i sadzą na grobach kwiaty. Niektórzy przyszli dziś tylko po to, żeby dokonać kosmetycznych zabiegów, bo generalne porządki zrobili już wcześniej.

To już ostatnia chwila by na 1 listopada wszystko wyglądało tak jak powinno. Duży ruch panuje także przed cmentarzami, w miejscach gdzie można kupić znicze oraz kwiaty. Jak powiedziała nam jedna z handlujących - od lat niezmienną popularnością cieszą się chryzantemy. Także po raz pierwszy trwa kwesta dla ratowania nagrobków zasłużonych chojniczan. Udział w niej biorą samorządowcy, harcerze i wolontariusze, a także mieszkańcy miasta, którzy w ten sposób chcą pomóc tym, którzy odeszli, ale na trwale zapisali się w historii Chojnic. 

- Zabytkowe nagrobki są piękne, ale wiele z nich wymaga renowacji - mówił w rozmowie z nami mieszkaniec Chojnic. - Biorąc pod uwagę ilość nagrobków wymagających konserwacji i remontów wierzymy w przychylność i wsparcie tych działań. Kwestujących przy wejściach na nekropolie będzie można spotkać w sobotę i niedzielę w godzinach 10;00 - 19:00, w poniedziałek od godz. 16:00 - 19:00.

(red.)