Poprawia urodę, wzmacnia kości

Niedoceniana u nas, nie cieszy się takim zainteresowaniem jak odmiana białej. Tymczasem w Niemczech uważa się, iż kapusta czerwona zapobiega ona tworzeniu się wola u osób cierpiących na tarczycę, a w Rosji leczy się nią wrzody żołądka.

Kapusta czerwona nigdy nie zdobyła takiej popularności jak biała, mimo iż jej uprawa rozpowszechniła się w XVIII wieku.

Czerwona kapusta swój kolor zawdzięcza obecności antocyjanu, barwnika, który podczas gotowania robi się niebieski. To dlatego, w różnych rejonach kraju nosi inne nazwy. Np. na Pomorzu – „ modra ” Ciekawostka: Aby znów stała się czerwona, wystarczy skropić ją sokiem z cytryny lub octem winnym.
Jak wszystkie jej kuzynki, biała, włoska, brukselka, zawiera dużo witaminy C. Warto ją jadać zimą, kiedy czyha na nas grypa. Jest w jej liściach także witamina A, poprawiająca wzrok i cerę, oraz wiele składników mineralnych, np. potas – lek na wszelkie schorzenia sercowo – naczyniowe. Wspomniany już antocyjan, czuwa nad stanem naszych tętnic i oczyszcza je ze złogów miażdżycowych. Zawarta w kapuście cholina poprawia pamięć. Czerwona kapusta powinna być podstawą diety wszystkich zdających egzaminy.

Domowe sposoby:

Na obrzmiałe piersi przy karmieniu – 2 liście kapusty bardzo dokładnie umyj, ciepłą wodą i mydłem. Wysusz, „ nerwy ” ubij trzonkiem noża, by puściły sok, i przyłóż do piersi. Jeśli za pierwszym razem objawy nie ustąpią, spróbuj jeszcze raz.

Na męczący kaszel – poszatkuj jak najdrobniej ćwiartkę małej główki kapusty, zasyp cukrem i odstaw w ciepłe miejsce. Tworzący się sok wymieszaj pół na pół z miodem i pij po łyżce kilka razy dziennie. Idealny dla dzieci.

Na osteoporozę i bóle w kościach – wyciśnij pół szklanki soku z kapusty i zmieszaj z taką samą ilością soku z białej rzodkwi. Napój pij 2 razy dziennie.

Na kurzą ślepotę – jedz codziennie 100g czerwonej kapusty i marchwi. Nie przyrządzaj z tych warzyw surówki, gdyż w wyniku rozdrabniania na tarce tracą one witaminę A najlepiej je schrupać po umyciu i obraniu.

Na wrzody dwunastnicy – wyciśnij w sokowirówce 2 szklanki soku z jędrnej główki czerwonej kapusty. Pij w ciągu dnia po kilka łyków. Już po dwóch tygodniach poczujesz się lepiej. Oczywiście, jeśli nie zapomnisz o zapisanych przez lekarza lekach.