Ponad 750 szkół w „Konkursie, który owocuje nagrodami”

Wydzieranki, rysunki, wyszywanki, wyklejanki, malunki, a nawet utwory literackie to prace przysłane na konkurs, którego tematem była „Moja przygoda z warzywami, owocami i sokami”.

Logo kampanii.

Przygotowano go w ramach kampanii społecznej „5 porcji warzyw, owoców lub soku”. Zabawa, której celem była popularyzacja idei spożywania pięciu porcji warzyw, owoców lub soku dziennie, została objęta honorowym patronatem Minister Edukacji Narodowej.

Uśmiechnięte owoce i warzywa, kolorowe butelki soków - to najczęstszy motyw prac przesłanych na „Konkurs, który owocuje nagrodami”. Wśród dziecięcych prac pojawiły się prawdziwe perełki – dla przykładu: boisko piłkarskie, gdzie zawodnikami były warzywa i owoce, tomiki wierszy poświęcone przygodom z witaminami i zdrowym stylem życia czy kolorowe komiksy. Zapał i duża wyobraźnia dzieci zostały docenione przez organizatorów konkursu, którzy dzięki wsparciu dodatkowego sponsora postanowili nagrodzić większą liczbę prac niż pierwotnie zakładano. W zakresie prac indywidualnych nagrodzono 36 najlepszych młodych artystów, którzy otrzymują rowery. Dodatkowo trzy placówki w każdym województwie, które przesłały największą – w stosunku do liczby uczniów w szkole – ilość prac, nagrodzone zostają odtwarzaczem DVD wraz z filmami edukacyjnymi oraz upominkami dla dzieci. Wyjątkiem jest województwo podkarpackie, gdzie aż w czterech szkołach prace przygotowali wszyscy uczniowie. W sumie nagrodzonych więc będzie 49 szkół.

Dzieci z województwa kujawsko - pomorskiego także wzięły udział w zabawie – na konkurs przysłano 1710 prac z 31 szkół tego regionu. Za najlepszą uznano pracę Łukasza Kolczyńskiego ze Szkoły Podstawowej w Sławsku Wielkim, który wykonał rysunek warzyw, owoców i soku nad morzem. Nagrodę dodatkową otrzymał natomiast Patryk Zelmański. Na szczególną uwagę zasługuje frekwencja, która w Szkole Podstawowej w Sławsku Wielkim, Szkole Podstawowej w Sypniewie oraz Szkole Podstawowej w Czersku Świeckim sięgnęła 100%. To znaczy, że wszyscy uczniowie tych placówek wzięli udział w zabawie! To bardzo dobra informacja, że tak wielu nauczycieli, rodziców i uczniów zaangażowało się w konkurs, który promuje zdrowe, dobre nawyki żywieniowe. Jak powiedziała nam Anna Zielińska ze Szkoły Podstawowej w Radzikach Dużych: „Uczniowie Szkoły Podstawowej w Radzikach Dużych realizują program "Zdrowe odżywianie". Jednym z zaplanowanych zadań był konkurs plastyczny. Oferta konkursu „Moja przygoda z warzywami, owocami i sokami” przesłana do naszej placówki tematycznie odpowiadała naszemu zadaniu. Poprzez taką formę pragniemy wyrobić u dzieci nowe zdrowe nawyki żywieniowe”.

Dzieci potrzebują wiele energii i siły do wypełniania codziennych obowiązków. Potwierdza to dr Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywienia i Żywności: „Dostarczanie 5 porcji witamin jest ważne podczas całego życia człowieka bez względu na wiek. Składniki zawarte w warzywach, owocach i sokach są jednak szczególnie istotne dla rozwoju dzieci do 16. roku życia. Warto więc uczyć je, że warzywa, owoce i soki to zdrowe i pyszne przekąski”. Konkurs pokazał, że temat zdrowego żywienia i edukacja w tym zakresie mogą być świetnym pretekstem również do zabawy.
Gratulujemy zwycięzcom, ale także wszystkim dzieciom oraz szkołom, które wzięły udział w konkursie i zaprezentowały fantastyczne, pełne niebanalnych pomysłów prace.

Lista zwycięzców znajduje się na stronie internetowej: www.5porcji.pl.

Kampania społeczna „5 porcji warzyw, owoców lub soku”

Program społeczno - edukacyjny „5 porcji warzyw, owoców lub soku” realizuje Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS), a współfinansowany jest przez Agencję Rynku Rolnego ze środków Unii Europejskiej i budżetu Polski. Kampania jest odpowiedzią na wyniki badań, które wskazują, że Polacy wciąż spożywają za mało owoców i warzyw. Program kierowany jest głównie do mam i dzieci, ma na celu poinformowanie, dlaczego tak ważne jest wprowadzenie do diety 5 porcji warzyw, owoców i soków. Przy czym „porcją” może być średniej wielkości owoc lub warzywo, kilka drobnych sztuk, a także sok (200 ml). Program ma na celu dotarcie do jak największej liczby osób i zachęcenie do urozmaicania swojej diety owocami, warzywami i sokami, które są źródłem naturalnych witamin.

Dodatkowych informacji udziela:
Joanna Szpyt
PR Specialist
Agencja Reklamowa S4
tel.: +48 602 387 809
e-mail: joanna.szpyt@s4.pl