Pomysł na lekcję historii

Gminny Ośrodek Kultury realizuje ciekawy projekt edukacyjny – geocaching szlakiem 18 Pułku Ulanów. Z jednej strony to efekt współpracy z pasjonatem historii Andrzejem Lorbieckim.

Andrzej Lorbiecki od lat propaguje wiedzę o losach żołnierzy Września 1939. Dwa lata temu zainicjował oznaczenie miejsc pochówków krojanckich ułanów, teraz zachęca do geocachingu z historią w tle.   |  fot. (ro)

Z drugiej - pokłosie udziału w ogólnopolskim konkursie "Patriotyzm jutra". Muzeum Wojska Polskiego dofinansowało ten pomysł jako jeden z 59 projektów w Polsce na ok. 1500 zgłoszeń.

Jak informuje Krzysztof Syngierski z GOK, projekt trwa już od maja br. Jego pierwszymi adresatami są dzieci i młodzież z 6 placówek kulturalno -  oświatowych. Mają już za sobą wizytę w muzeum, izbie pamięci w Nowej Cerkwi, spotkali się także z Andrzejem Lorbieckim. Teraz projekt jest ogólnodostępny.

- Na terenie gminy schowamy blisko 70 „skarbów” mających znaczenie dla wojny obronnej, związanych ściśle ze szlakiem 18 Pułku Ułanów – relacjonuje Lorbiecki. W kolejnych skrytkach będą zagadki, jej odgadnięcie wskaże kolejne miejsce. Szlak zaczyna się w Nieżychowicach, potem wiedzie przez  Moszczenicę, Lichnowy, Racławki, Sternowo, Jeziorki aż do szarży w Krojantach.

Wspomniane „skarby” są usytuowane dokładnie w tych w miejscach, gdzie miały miejsce kolejne wydarzenia. To m.in. lokalizacje czujek ułanów, posterunki straży granicznej, siedziby kolejnych sztabów, potyczek z Niemcami. Aby moc skorzystać z tej edukacyjnej zabawy trzeba „uzbroić się” w aplikację GPS chociażby w smartfonie, a następnie skorzystać ze strony www.geocaching .com.

(ro)