Policjanci zdjęli mu pętlę z szyi, mężczyzna zaczął oddychać

Wczoraj (7.07) wieczorem do dyżurnego na stanowisko dowodzenia wpłynęła formatka z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, że w jednym z budynków na terenie gminy Chojnice mężczyzna się powiesił na pasku od spodni i potrzebuje pomocy.

Dzięki szybkiej interwencji policjantów z Chojnic, 47-latek, który usiłował odebrać sobie życie, został uratowany.   |  fot. ilustracyjne

Po otrzymaniu takiej informacji, dyżurny jak zawsze w takich przypadkach natychmiast skierował pod wskazany adres policjantów, którzy pojechali na miejsce zdarzenia. Po wejściu na posesję pobiegli do drzwi wejściowych, które były zamknięte na klucz. Nie czekając na nic przeszukali wszystkie budynki na posesji, czy przypadkiem w nich nie znajduje się mężczyzna, który potrzebuje natychmiastowej pomocy.

W tym czasie mundurowi zauważyli jeszcze jedno wejście do domu mieszkalnego. Po wejściu do środka zlokalizowali pomieszczenie, gdzie pomocy potrzebował 47-latek. Policjanci przez dziurkę od klucza zauważyli, że mężczyzna znajduje się bezpośrednio za drzwiami. Nie czekając na nic delikatnie odsunęli je i szybko zdjęli pętlę z szyi pokrzywdzonego (była przytwierdzona do klamki drzwi) po czym ułożyli poszkodowanego na podłodze, udrożnili drogi oddechowe, mężczyzna po chwili zaczął oddychać.

Sierż. sztab. Dawid Czapiewski oraz st. post. Małgorzata Kolaszewska wezwali na miejsce karetkę pogotowia. 47-latek został przewieziony do szpitala. Dzięki szybkiej i zdecydowanej interwencji mężczyzna, który usiłował targnąć się na życie, został uratowany. Policjant rozpoczynający służbę nigdy nie wie, z jakimi interwencjami przyjdzie mu się w tym dniu zmierzyć. Najbardziej jednak budujące momenty to takie, w których po zakończonym dniu pracy można powiedzieć, że udało się pomóc człowiekowi będącemu w potrzebie.

Pamiętaj, kryzysy samobójcze są przemijające, można zapobiec tragedii, wzywając pomoc, tak jak to było w tym przypadku. Jeśli widzisz, że twój znajoma czy znajomy jest przygnębiony to zapytaj, jak możesz im pomóc, udziel jej praktycznej pomocy, uczul jej bliskich na problem, okaż troskę i zainteresowanie.

Jeśli dzieje się coś złego i wiesz, że życie i zdrowie tej osoby jest zagrożone, zadzwoń pod numer alarmowy 112 i postaraj się przekazać służbom lokalizację miejsca, w którym znajduje się ktoś potrzebujący pomocy. Pamiętaj, w takich sytuacjach ogromne znaczenie ma czas.

Korzystaj też z bezpłatnych telefonów pomocowych takich jak m.in. 116 123- Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych, czynny 7 dni w tygodniu od 14:00 do 22:00.

116 111- Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę.

800 121212 Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, czynny 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę.

KPP