Policja podsumowała sezon wakacyjny na terenie powiatu

Wakacje za nami. Minął też czas wzmożonego ruchu na drogach, związany z wyjazdami do miejsc letniego wypoczynku na terenie powiatu chojnickiego. Policjanci czuwali nad bezpieczeństwem osób odpoczywających na terenie naszego powiatu.

Policjanci prewencji w sezonie letnim interweniowali 3844, z tego 3697 dotyczyło interwencji publicznych, 79 domowych oraz odnotowano 68 innych interwencji.   |  fot. ilustrac./KPP

Prowadzili wzmożone działania na drogach dojazdowych do miejsc letniego wypoczynku, dbali o bezpieczeństwo osób przebywających nad wodą oraz prowadzili działania profilaktyczne, by uwrażliwić najmłodszych oraz ich najbliższych na zagrożenia jakie mogą wystąpić gdy nie zachowamy podstawowych zasad bezpieczeństwa. Czas w kilku słowach podsumować ten okres pod kątem bezpieczeństwa na drogach naszego powiatu.

Tegoroczne wakacje były kolejnymi, które przeżywaliśmy z koronawirusem w tle. Miejscowości z atrakcjami turystycznymi w kraju, notowały rekordy frekwencji, gdyż podobnie jak minionego roku, wiele osób postawiło na odpoczynek w kraju. W podróż do tych miejsc wybieraliśmy się zazwyczaj własnym samochodem. W czasie wakacji na drogach powiatu chojnickiego policjanci pracowali przy 182 kolizjach drogowych, przed rokiem odnotowaliśmy 199 takich zdarzeń. Doszło do 12 wypadków drogowych, rok wcześniej odnotowano ich 27. W tych zdarzeniach nie odnotowano wypadku śmiertelnego, a obrażenia odniosło 17 osób. Przed rokiem 49 osób zostało rannych i 2 osoby poniosły śmierć.

Policjanci drogówki tylko w wakacje przeprowadzili ponad 3300 kontroli drogowych, podczas których nałożyli 1734 mandaty, skierowali 107 wniosków do sądu oraz zastosowali 198 pouczeń. W trakcie swoich działań przebadali 3264 kierujących na zawartość alkoholu oraz zatrzymali 41 kierujących będących pod wpływem alkoholu. Część kierowców znacznie przekracza dopuszczalną prędkość, poruszając się na obszarze zabudowanym. 

Nie zabrakło ich również we wakacje i 8 takich osób straciło swoje uprawnienia do kierowania, za przekroczenie prędkości o ponad 50km/h od dozwolonej. W takich przypadkach zatrzymania prawa jazdy, kierowcy muszą liczyć się również z mandatem karnym. Ponadto funkcjonariusze zatrzymali 27 osób, które zdecydowały się wsiąść za kierownicę auta nie mając do tego uprawnień oraz w trakcie kontroli zatrzymali 196 dowodów rejestracyjnych oraz skierowali informacje do funduszu gwarancyjnego w 7 przypadkach.

Policjanci prewencji w sezonie letnim interweniowali 3844, z tego 3697 dotyczyło interwencji publicznych, 79 domowych oraz odnotowano 68 innych interwencji. Przed nami kolejne wyzwania, niedługo zmienią się warunki atmosferyczne i niezbędna będzie wzmożona czujność oraz rozwaga i stosowanie się do przepisów uczestników ruchu drogowego. Uczniowie mogą liczyć na wzmożone patrole zapewniające bezpieczną drogę do szkoły.

KPP