Pokażą m.in. rekonstrukcję walki pod Męcikałem

W najbliższą niedzielę (21 maja) w Łubianie koło Kościerzyny odbędzie się festyn rodzinno - historyczny połączony z gminnymi obchodami Dnia Dziecka oraz turniejem sołectw.

W trakcie festynu zostaną pokazane inscenizacje historyczne związane z drugą wojną światową.   |  fot. (nad.)

W programie m.in. turniej piłki nożnej, rajd pieszy po Łubianie, bieg żołnierzy wyklętych oraz liczne konkursy z nagrodami i teleturnieje dla najmłodszych. Rodziny uczestniczyć będą mogły w grach i obejrzeć występy artystyczne a dzieciom na pewno wiele radości i zabawy sprawią zjeżdżalnie i duże zamki dmuchane. Organizatorzy zapewniają poczęstunek dla uczestników festynu.

Historyczną część festynu stanowić będą dwie rekonstrukcje walk partyzanckich z okresu II Wojny Światowej - z wykorzystaniem materiałów pirotechnicznych - w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych „Historia i Pamięć” z Tucholi oraz Stowarzyszenia „CIS” z Męcikału oraz przy wsparciu rekonstruktorów ze Złotowa oraz z Bydgoszczy.

Pierwsza rekonstrukcja będzie obrazem walki jaka rozegrała się 21 i 22 marca 1944 roku nieopodal Chojnic pod wsią Męcikał, gdzie mieściła się komenda powiatowa struktur konspiracyjnych „Gryfa Pomorskiego”.

Druga zaś rekonstrukcja to przypomnienie o przypadającej już niebawem 73 rocznicy boju połączonych oddziałów leśnych „Gryfa Pomorskiego” i AK, toczących śmiertelną walkę w niemieckim okrążeniu 26 maja 1944 roku.

Krótki rys historyczny

Rekonstrukcja I

Nieopodal Chojnic w lesie obok wsi Męcikał znajdował się leśny bunkier noszący konspiracyjny kryptonim „Zielony Pałac” a partyzancki oddział tam przebywający nosił nazwę „CIS”. 21 marca 1944 roku z powodu denuncjacji został on otoczony przez znaczne siły niemieckie. Zacięta walka obronna trwała do godzin porannych następnego dnia. Niemcy według różnych żródeł stracili w niej od 13 do 17 zabitych. Z 9 polskich partyzantów tylko 2 udało się wyrwać z okrążenia, które składało się z podwójnego pierścienia – 7 pozostałych ( w większości młodych chłopców ) walczyło do końca…..

Rekonstrukcja II

26 maja 1944 roku zostają zaskoczeni w leśnych schronach pod Łubianą oddziały partyzanckie AK i Gryfa Pomorskiego, będące w łącznej sile około 45 ludzi przez ponad 300 osobową niemiecką obławę. Załogi dwóch schronów odpierają niemieckie natarcie, po czym same kontratakują starając się przełamać linie okrążenia i wydostać się z pułapki.

Załoga pierwszego zaatakowanego przez Niemców bunkra w ginie w całości. Pozostałe oddziały polskie uderzając wielokrotnie ( walka trwała cały dzień ) wydostają się z okrążenia tracąc ( według różnych żródeł ) od 7 do 15 zabitych. Straty niemieckie sięgają aż 26 zabitych i bardzo wielu rannych.

Sławomir Sawicki – Stowarzyszenie „CIS” Męcikał

Zapisz

 1. 23 maja 2017  10:33   Pozdrowionka dla ...   Druh

  Pozdrowionka dla Organizatorów, Rady Sołeckiej i Harcerzy z Łubiany ! Super Festyn i Super pokazy historyczne

  1
  2
  Odpowiedz
 2. 22 maja 2017  20:19   Do następnej tak fajnej i ...   Kościerzynka

  Do następnej tak fajnej i dobrze zorganizowanej lokalnej imprezy ! Już za rok ! Łubiana jest super... !

  2
  2
  Odpowiedz
 3. 22 maja 2017  09:58   Było bardzo fajnie i miło - ...   Złotko

  Było bardzo fajnie i miło - Dobra lekcja historii na żywo i dobra zabawa dla wszystkich uczestników festynu. Pozdrowienia dla Organizatorów i dla wszystkich Grup Rekonstrukcyjnych.

  2
  3
  Odpowiedz
 4. 20 maja 2017  22:53   Nie dla WYKLĘTYCH!!!   3 X NIE

  CIS-owcy dajcie sobie siana i na luz z "bohaterstwem" wyklętych. Musicie jeszcze sporo książek i akt przeczytać aby doszło do waszej świadomości kim byli ci wasi wyklęci.

  3
  3
  Odpowiedz
 5. 20 maja 2017  13:10   Super zabawa dla wszystkich jak zawsze !   Zuch

  Zapowiada się dzięki panu Piotrkowi fajny festyn. Do zobaczenia jutro. Jak zawsze będzie na pewno mega !

  2
  4
  Odpowiedz
 6. 20 maja 2017  05:42   Co roku tlumy uczestników !   L U B I A N A

  Zapraszamy Wszystkich z dziećmi nade wszystko do naszej Ł u b i a n y. Jak zawsze fajna atmosfera i dobra zabawa oraz pogoda gwarantowana.

  2
  4
  Odpowiedz
 7. 19 maja 2017  23:27   Jeżeli jakaś część tego ...   gonzo

  Jeżeli jakaś część tego pikniku nawiązuje do "bohaterstwa" wyklętych to ja dziękuję za taką imprezę !!!

  4
  4
  Odpowiedz
 8. 19 maja 2017  21:11   Bardzo fajna i sympatyczna ...   Andzrej i Ewa z Damianem i Martą :-)

  Bardzo fajna i sympatyczna impreza dla całej rodzinki. Byliśmy w zeszłym roku i teraz również z radością się wybierzemy. Pogoda ma być - a więc zapowiada się miło spędzony czas. :-)

  2
  4
  Odpowiedz
 9. 19 maja 2017  19:36   I ZNOWU "wyklęci"   von Lehmann

  Niech się zdecydują kogo oni chcą uczcić, jeżeli włączają do tego "wyklętych" to ja dziękuję za takie widowisko!

  4
  4
  Odpowiedz