Poezją opisali tragiczność swojej młodości

Tadeusz Różewicz, Krzysztof Kamil Baczyński, Anna Kamieńska, to głównie ich przeżycia, refleksje, doświadczenia opisane za pomocą wiersza przytaczano podczas wczorajszego (1.09.) spotkania z poezją Pokolenia Kolumbów na Wzgórzu Ewangelickim.

Utwory Pokolenia Kolumbów, które zostały zaprezentowane, to klucz do poznania życia ludzi doświadczonych przez wojnę i wygnanie.   |  fot. A. Zajkowska

Czytanie poezji na parkowej ławeczce to być może nowa lokalna tradycja obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej. Na warsztat wzięto utwory Pokolenia Kolumbów, czyli ludzi, którzy w czasie najazdu okupanta i walk o życie, o wolność byli nastolatkami lub młodymi dorosłymi. To jak ukształtowała ich wojna, jakie myśli kłębiły się w ich głowach, co myślą o sobie samych, po tym do czego byli zmuszeni żeby przetrwać, pokazali jako poeci.

Kompozycje te i zawarte w nich emocje przedstawili wczoraj m.in. wiceburmistrz Adam Kopczyński, przewodniczący osiedl nr 1 Jordan Rolbiecki, radny miejski Kazimierz Jaruszewski, wicedyrektorzy ChCK-u Grzegorz Szlanga i Łukasz Sajnaj, bibliotekarki Anna Maria Zdrenka i Weronika Sadowska, dziennikarka Maria Eichler oraz jej mąż Piotr. Młode pokolenie reprezentowały aktorki Chojnickiego Studia Rapsodycznego: Julia Kamińska, Kinga Kiedrowska, Oliwia Moczadło, Małgorzata Szmaglińska, Liwia Walczak.

Anna Zajkowska