Poeci na zbiórce przed Nocą

Co roku przed Chojnicką Nocą Poetów ludzie pióra spotykają się na poetyckim zlocie. Nie inaczej było teraz. Udział w XIV Ogólnopolskich Spotkaniach Poetyckich wzięło 40 poetów, a indywidualne warsztaty poprowadzili jurorzy Nocy – M. Lebda i W. Banach.

Tradycyjnie już Chojnicką Noc Poetów poprzedziły Ogólnopolskie Spotkania Poetyckie.   |  fot. (nad.)

W przygotowaniach imprezy imprezy uczestniczyli też poeci z Chojnic: Łucja Gocek, Bernadeta Korzeniewska i Jan Sabiniarz. Nie zabrakło tucholanina Kazimierza Rinka, a nad wszystkim czuwała w imieniu organizatorów – Urzędu Miejskiego, Chojnickiego Centrum Kultury i Miejskiej Biblioteki Publicznej - Adriana Połom.

Kolejki na warsztaty

Poeci zakwaterowali się w bursie dla młodzieży szkolnej przy ul. Świętopełka 1 i tam też rozpoczęli swoje biesiadowanie. Obejrzeli spektakl słowno - muzyczny w wykonaniu grupy poetyckiej „Opal” ze Szczecinka oraz koncert w wykonaniu Mai i Nadii Czarneckich z Chojnic. Kolejny koncert poezji śpiewanej dał Jan Sabiniarz. W miłej i nieformalnej atmosferze dzień pierwszy przedłużył się we wspólną biesiadę i trwał długo po północy.

Mimo tego wszyscy stawili się na wspólnym śniadaniu, po którym dr Małgorzata Lebda wygłosiła wykład na temat poezji współczesnej. Nieodłączną częścią spotkań poetyckich w Chojnicach były również warsztaty, w tym roku w formie indywidualnych rozmów rozłożonych w dwudniowym cyklu. Do Małgorzaty Lebdy i Wojciecha Banacha ustawiały się kolejki i jakoś nikomu nie było ciężko w nich trochę postać…

Magiczna wycieczka

Była tradycyjna wycieczka. Przewodnikiem był Jan Sabiniarz, który w czasie podróży opowiadał o historii i tajemnicach odwiedzanych miejsc. Wszystkich zachwyciło domostwo Józefa Chełmowskiego w Brusach Jagliach. Opowiadanie i oprowadzenie po tym miejscu urzekły uczestników, z wielkim trudem udało się wyciągnąć ich z magicznego ogrodu pełnego rzeźb, uli i owoców i ruszyć w stronę jezior i rzeki Zbrzycy.

Trasa wiodła też do Swornegaci, gdzie poeci poznali rękodzieło ludowe w miejscowym muzeum. W Charzykowach czekał już statek, a rejs odbył się bez czytania poezji, bo jak wspominali uczestnicy i kapitan, deklamowanie wierszy na wodzie sprowadziło jednego roku burzę. Po przygodzie na jeziorze czekała kolacja w tawernie żeglarskiej. To była poezja smaku, jak mówili uczestnicy. Powrót okazał się kłopotliwy, ponieważ nikt nie chciał opuścić tego urokliwego miejsca i wracać do bursy.

Dla kogo Srebrny Kluczyk?

W sobotę w podziemiach kościoła gimnazjalnego odbyło się wręczenie nagród w konkursie „O srebrny kluczyk”. Wcześniej po bazylice i kościele gimnazjalnym oprowadził uczestników ks. proboszcz Jacek Dawidowski. Poeci byli zachwyceni  jego opowieściami i gościnnością. W czasie imprezy odbył się koncert Dariusza Buczka i recital poetycki Jana Sabiniarza, który pokazał też swoje prace malarskie.

W tym roku Srebrny Kluczyk, który wykonał Henryk Merchel, trafił do Krystyny Mazur, II miejsce zajął Tadeusz Zawadowski, III - Eligiusz Buczyński, wyróżnienia dostały: Lucyna Siemińska, Jolanta Stelmasiak, Małgorzata Góralska.

Po części artystycznej zajadano się tortem od Cukierni Sowa z Chojnic i wędzonymi pstrągami z Mylofu. A potem trzeba było się już zbierać na Noc Poetów do fosy. Długo jeszcze po niej trwały ostatnie rozmowy i żarty…

oprac. Maria Eichler 

Zapisz

 1. 10 sierpnia 2018  16:06   SUPER IMPREZA (1)   BACHA

  Wspaniałe spotkania po raz kolejny Wspaniałym Organizatorom XXIV NOCY POETÓW i wsparcia XIV Ogólnopolskich Spotkań Poetyckich najserdeczniej dziękuję za przygotowanie i pomoc. Od wielu lat jeżdżę na Wasze Poetyckie Imprezy, uczestniczę w nich i zawsze spotykam coś wyjątkowego oraz pięknego. Tym razem było znakomicie i dlatego szczególnie dziękuję Urzędowi Miasta za pomoc, wsparcie i zaangażowanie w organizację i realizację XIV Ogólnopolskich Spotkań Poetyckich. Od razu dało się pozytywnie zauważyć Włodarzy miasta, oraz nadzwyczaj aktywne w kulturze chojniczanki: Łucję Gocek i Adrianę Połom, co cieszy i każe wierzyć, że tak będzie również w kolejnych latach, a warto, bo służy to dobrej i ciekawej promocji Chojnic w całej Polsce. I dobrze, bo promocja za działania na rzecz kultury Chojnicom się należy. Jestem ogromnie zadowolona z tegorocznej edycji obu pięknych imprez i wiem, że na długo pozostaną one w mojej pamięci. Do zobaczenia za rok. Z bydgoskimi pozdrowieniami Barbara Jendrzejewska - poetka i Szefowa Kawiarni Literackiej w DK "Modraczek"

  5
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 14 sierpnia 2018  21:28   ANKA   anonim

   Sponsorom i Organizatorom XXIV NOCY POETÓW XIV Ogólnopolskich Spotkań Poetyckich dziękuję za zorganizowanie wspaniałej imprezy.Miasto Chojnice i jego okolice piękne i mieszkańcy bardzo przyjaźni . Dziękuję bardzo ...wrócę do Chojnic na pewno ...

   0
   0