Podwyżki i podgrzewana murawa – to główne tematy sesji

Dzisiejsza (20.11.) sesja była najtrudniejszą dla radnych nowej kadencji. Musieli bowiem zdecydować o podwyżkach dotykających mieszkańców oraz opowiedzieć się za lub przeciw budowie instalacji podgrzewanej murawy za kilka milionów zł.

Radni podjęli szereg istotnych uchwał.   |  fot. UM

Radni podczas sesji zdecydowali o podwyżce podatków lokalnych, podwyżce opłaty za śmieci oraz za płatne parkowanie. Szczegółowo opisaliśmy je na portalu wczoraj. - Nie mamy innego wyjścia, chcąc równoważyć wydatki bieżące w budżecie – argumentował burmistrz Arseniusz Finster  - Na pewno nie pokrywamy z tego budowy podgrzewanej murawy (całość wypowiedzi wkrótce w materiale wideo).

W materiałach sesyjnych znalazła się ważna autopoprawka. Wprowadzono bowiem specjalny abonament dla mieszkańców strefy. W I strefie nie będą oni płacić po zmianach jak inni kierowcy 900 zł na rok, a dla nich obowiązywać kwota 500 zł za rok (300 zł za 6 miesięcy, 50 zł za miesiąc), a w II strefie zamiast 500 zł będzie dla nich 250 zł za rok (120 zł za 6 miesięcy, 30 zł za miesiąc).  Uwaga, abonamenty nie będą już na okaziciela, tylko na samochód, zmienią się też strefy i warto zwrócić uwagę na oznakowanie stref po zmianach. Płatny będzie parking przy Parku 1000-lecia. - Co z motorami, może warto pomyśleć o właścicielach motorów, by nie musieli zajmować całego miejsca parkingowego i przygotować dla nich specjalne miejsca – mówił najaktywniejszy dziś radny Bartosz Bluma.

On i pozostali radni PiS byli przeciwni podwyżce opłat za parkowanie, dwóch radnych wstrzymało się od głosu, reszta była za. Burmistrz poinformował radnych o rezygnacji finansowania Karty Dużej Rodziny dla mieszkańców, którzy mogli dzięki temu bezpłatnie skorzystać określoną liczbę razy z basenu, kina czy autobusu. - Zamiast tego zaangażujemy się finansowo w projekt nowego żłobka w Chojnicach, w projekt domu seniora oraz w kartę seniora. Musimy przenieść środek ciężkości z karty dużej rodziny właśnie na seniorów, bo pomimo 13 emerytury to oni są w najtrudniejszej sytuacji, a sytuacja rodzin w kraju się poprawia, bo m.in. rosną płace – wyjaśnił burmistrz.

W kolejnym punkcie sprawozdania złożyli przewodniczący poszczególnych komisji złożyli sprawozdania z komisji (wkrótce w materiale wideo). Za nazwanie ronda biszkoptowego rondem imienia Rotmistrza Witolda Pileckiego podziękował radnym Bartosz Bluma, który przypomniał też krótko biografię Pileckiego. Była też dyskusja radnego Blumy o dopłatach do taryfy za zbiorową dostawę wody oraz  ścieki. Bluma złożył też wniosek o ujęcie w planach budowy chodnika i ścieżki rowerowej lub pieszo-rowerowej do Doliny Śmierci. Radni byli za.

Marek Szank zaapelował do mieszkańców, aby z okazji ważnych świąt i uroczystości Chojnice były biało-czerwone od flag.

O pozytywnej decyzji radnych odnośnie podgrzewanej murawy piszemy w osobnym artykule.

Tekst i fot. (olo)

Możliwość komentarzy została zablokowana.