Podsumowanie projektu, etiudy i internauci nagrodzeni

W Wiejskim Domu Kultury w Silnie zebrali się uczestnicy projektu „Czy to siara mieć ambaras?”. Tym samym podsumowali projekt, w trakcie którego podjęto próbę stworzenia porozumienia międzypokoleniowego.

Grzegorz Szlanga z Chojnickiego Studia Rapsodycznego m.in. nawiązał również, do trudnych ale za to jak satysfakcjonujących, działań międzypokoleniowych, które tak wyraźne się pojawiły w powstałych etiudach teatralnych.   |  fot. (nad.)

Uczestnikami projektu byli seniorzy jak i młodzież z ośmiu miejscowości gminy Chojnice. Wspólnie uczestniczyli w warsztatach teatralnych, językowych, których efektem było stworzenie etiud teatralnych popularyzujących różne warianty języka ojczystego. Powstałe etiudy zostały pokazane lokalnej społeczności, nagrane i poddane ocenie internautów.

W piątek ogłoszono wyniki tego głosowania.  Zanim to jednak nastąpiło, zebrani mieli możliwość uczestniczenia w prawdziwej uczcie teatralnej. Zaproszone Chojnickie Studio Rapsodyczne zaprezentowało bowiem spektakl „Romeo i …”. Ta znana wszystkim historia miłosna, została przedstawiona z perspektywy mężczyzny. Sztuka „Romeo i Julia” bez Julii. Ale czy na pewno? Czy spośród zebranych na sali w Domu Kultury Silnie, znalazła się Julia?

Kolejnym punktem spotkania było wystąpienie Grzegorza Szlangi z Chojnickiego Studia Rapsodycznego, który nawiązując do wystawionej sztuki starał się zwrócić uwagę zebranym – aktorom amatorom, na niuanse gry aktorskiej. Nawiązał również, do trudnych ale za to jak satysfakcjonujących, działań międzypokoleniowych, które tak wyraźne się pojawiły w powstałych etiudach teatralnych.     

Na zakończenie spotkania spośród internautów biorących udział w głosowaniu internetowym  rozlosowano nagrody. Nagrody – książki wylosowali: Maria Olszewska, Agnieszka Marcinkowska, Katarzyna Domeradzka - Gołochowicz, Monika Żychska, Marek Dykier.

Ogłoszono również wyniki głosowania internetowego na najciekawszą etiudę teatralną w ramach projektu „Czy to siara mieć ambaras?”. Największą liczbę głosów otrzymała etiuda w wykonaniu Anny Drewek z Charzyków inspirowana tekstem „Pan Bukiecik” (771 głosów). Druga etiuda grupy z Charzyków  inspirowana wierszem Juliana Tuwima „Ewa” uzyskała 210 głosów.

Następnie: etiuda teatralna grupy z Pawłowa inspirowana dramatem Gabrieli Zapolskiej „Moralność Pani Dulskiej” otrzymała 494 głosy, z kolei druga etiuda tej grupy inspirowana piosenką „Śpiewać każdy może” uzyskała  101 głosów. Etiuda teatralna grupy z Lichnów (177 głosów), etiuda teatralna inspirowana „Trenami” Jana Kochanowskiego grupy z Kłodawy (115 głosów) a etiuda inspirowana wierszem Wisławy Szymborskiej „Na wieży Babel” otrzymała 17 głosów, etiudy teatralne grupy ze Swornegaci (na podstawie książki Anny Łajming „Czterolistna koniczyna” – 87 głosów, druga etiuda 99 głosów), etiuda teatralna grupy z Ciechocina inspirowana książką „Pamiętniki Adama i Ewy” Marka Twaina – 34 głosy, etiuda inspirowana balladą Adama Mickiewicza „Romantyczność” – 78 głosów), etiudy teatralne grupy z Lotynia otrzymały 67 głosów i 31 głosów, etiudy teatralne grupy z Silnia otrzymały 50 głosów (etiuda na podstawie scenariusza „Szafa” autor Grzegorz Śmiałek) i 26 głosów.  

Projekt "Czy to siara mieć ambaras?" dofinansowano z dotacji Ministra Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych.

Dorota Chmara