„Podróżnicy w czasie i przestrzeni czyli niesamowity świat nasion”

PN „Bory Tucholskie” zaprasza na pierwszy po wakacjach wykład z cyklu Czwartkowe spotkania z przyrodą pt. Podróżnicy w czasie i przestrzeni, czyli niesamowity świat nasion. Spotykamy się 26 września br. o godz. 18.00 w siedzibie Parku w Charzykowach.

Siedziba PNBT w Charzykowach przy ulicy Długiej 33.   |  fot. B. Grabowska

Wykład poprowadzi dr inż. Szymon Jastrzębowski z Zakładu Hodowli Lasu i Genetyki Drzew Leśnych, Instytutu Badawczego Leśnictwa. Historia nasion rozpoczyna się około 360 mln lat temu, w okresie zwanym karbonem i trwa nieprzerwanie do dziś. To niezwykłe dzieło ewolucji pozwoliło roślinom kolonizować nowe lądy, przetrwać niekorzystne warunki do wzrostu, wykształcić wiele ciekawych strategii adaptacyjnych oraz…stać się podstawą żywienia wielu zwierząt, w tym także człowieka.

Różnią się rozmiarami, barwą, a nawet zapachem. Potrafią unosić się na wodzie, szybować i podróżować na bardzo duże odległości. Stają się inspiracją dla inżynierów i producentów ubrań. Gościmy je codziennie na naszych stołach, czasem nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Fascynują naukowców, bo wciąż skrywają wiele tajemnic. Nasiona to niezwykłe kapsuły genów, które rośliny wysyłają w świat. Ich zadaniem jest przetrwać i wykiełkować dając początek zarówno niepozornej trawie jak i potężnemu dębowi. Nasiona to cud, który się jeszcze nie wydarzył.

Wszystkich zainteresowanych tą tematyką serdecznie zapraszamy na wykład. Ze względów organizacyjnych prosimy o potwierdzenie uczestnictwa do dnia 24 września br. na adres e-mail: b.grabowska@pnbt.com.pl lub tel. 52 3355127. Ilość miejsc ograniczona. Informujemy, iż podczas wycieczki będzie prowadzona fotorelacja w celu informowania o wydarzeniu na stronie internetowej Parku. Wszystkich uczestników prosimy o zapoznanie się z klauzulą informacyjną dotyczącą przetwarzanie danych osobowych.

Beata Grabowska

Zapisz