Podróż bez sensacji

Wielu ludziom przyjemność podróżowania odbiera choroba lokomocyjna, zwana kinetozą. Wywołuje ją monotonny ruch samochodu, statku czy samolotu.

Poznaj sposoby leczenia i zapobiegania chorobie lokomocyjnej - w trakcie podróży ciesz się pięknymi widokami za oknem.

Powoduje to podrażnienie błędnika i wystąpienie niemiłych objawów: osłabienia, bólu głowy, nudności i wymiotów, zimnych potów oraz uderzeń gorąca, czasem nawet zaburzeń widzenia. A jeśli podróż się przeciąga, dochodzi do tego brak apetytu, senność i apatia. Te dolegliwości znikają zwykle bez śladu zaraz po zakończeniu podróży, ale psują radość wyjazdu. Co więc powinniśmy robić, by uniknąć tego rodzaju kłopotów?
Zapobieganie polega w dużej mierze na odpowiednim nastawieniu psychicznym. Nie wolno myśleć o tym, że się pojawi. Oto kilka rad, które powinny pomóc, a na pewno o wiele łatwiej znieść podróż. Kilka dni przed wyjazdem przejdźmy na lekko strawną dietę i jedzmy mniej niż zwykle. Zażyjmy witaminę B – complex. Przed samą podróżą wyśpimy się i rano zjedzmy lekki posiłek. Na 30 minut przed wyjazdem wypijmy napar z melisy. Na czas podróży zabierzmy termos z gorącą herbatą rumiankową lub miętową z dodatkiem szczypty imbiru. Wskazany jest sok z cytryny lub olejek miętowy – gdy tylko poczujemy nudności wypijmy łyk soku lub wdychajmy aromat olejku. Ważne jest także miejsce – czy to w samolocie, autobusie, pociągu zajmujmy miejsce z przodu przy oknie. Dopływ świeżego powietrza i wygodna pozycja to już połowa sukcesu!