Podpisanie umowy to szansa na rozwój chojnickiej kolei

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały z biurem projektowym TPF sp. z o.o. umowę na opracowanie dokumentacji przedprojektowej pn.„Prace na pozostałych liniach kolejowych należących do alternatywnego ciągu transportowego Bydgoszcz – Trójmiasto.

Inwestycje w modernizację linii kolejowych pozwolą zwiększyć prędkość pociągów, poprawią bezpieczeństwo i polepszą jakość obsługi pasażerów.   |  fot. PUW

I liniach stycznych oraz chojnickim węźle kolejowym”. Uroczystość odbyła się wczoraj (8.02.) w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim. – Dobra i ważna wiadomość dla Pomorza. Faza projektowania wchodzi w fazę realizacji.. Linia Bydgoszcz – Trójmiasto po drodze połączy mniejsze, oddalone od aglomeracji trójmiejskiej miejscowości choćby Czersk czy Chojnice. To dowód na skuteczność prowadzonej polityki, dodajmy polityki zrównoważonego i odpowiedzialnego rozwoju – powiedział Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.

Dzięki podpisanej umowie PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przygotują dokumentację przedprojektową na modernizację ponad 220 km linii na Pomorzu. Zakładanym efektem zmian jest spójna siec kolejowa jeszcze lepiej łącząca region i już zmodernizowane linie – dodał Włodzimierz Żmuda, członek Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Działania PKP Polskich Linii Kolejowych S.A zakładają poprawę oferty przewozowej w regionie m.in. przez zelektryfikowanie odcinków analizowanych linii. Istotny stanie się ciąg transportowy Chojnice – Tczew, który zapewni komfortowe podróże również do Gdańska, Sopotu i Gdyni.

Poprawi się poziom bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. Zwiększy się punktualność przewozów, dzięki lepszemu prowadzeniu ruchu pociągów. Celem studium jest wypracowanie optymalnego wariantu inwestycji na sześciu liniach kolejowych o łącznej długości 223 km. Najdłuższymi analizowanymi odcinkami linii będą: Chojnice – Tczew (nr 203), Wierzchucin – Chojnice (nr 208), Chojnice – Człuchów (nr 210). Projekt obejmuje także krótsze około dwukilometrowe odcinki linii Śliwice – Bąk (nr 215), Lipowa Tucholska – Szlachta (nr 743) i Lipowa Tucholska – Szlachta Zachód (nr 744).

Analizą objętych zostanie 12 stacji i 14 przystanków znajdujących się na wybranych liniach. Zakłada się również przygotowanie dokumentacji przedprojektowej dwóch nowych linii o łącznej długości ok. 8,5 km. Niezelektryfikowanej – pomiędzy Człuchowem a Wierzchowem Człuchowskim oraz zelektryfikowanej – pomiędzy Łągiem Południowym a Łągiem Północnym. Planowane trasy mogą ułatwić i usprawnić przejazdy pociągów.

Umowa na opracowanie dokumentacji przedprojektowej dla zadania „Prace na pozostałych liniach kolejowych należących do alternatywnego ciągu transportowego Bydgoszcz – Trójmiasto i liniach stycznych oraz chojnickim węźle kolejowym” wykonywana jest w ramach projektu „Prace przygotowawcze dla wybranych projektów”. Wartość 4,7 mln zł (netto). Finansowanie przy udziale środków budżetowych oraz środków własnych spółki. Opracowanie dokumentu powinno się zakończyć w II kwartale 2019 roku. Prace mogą być realizowane w kolejnej perspektywie finansowej.

Pomorski Urząd Wojewódzki


Zapisz

 1. 12 lutego 2018  08:27   Do wszystkich   Jeden z chojnickich miłośników kolei

  Na temat kolei w Chojnicach to praktycznie dużo dotychczas było gadania. Budynek dworca to Finster zaczął przejmować lak został pierwszy raz burmistrzem.. Projektów na przeróbkę dworca w UM wykonano w tym czasie chyba 9. Dwukrotnie ściągał z Warszawy prezesów PKP PLK (m. in. Paszkiewicz, Majerczak).Wówczas była tylko gadka o dworcu i peronach i przejściu podziemnym.O liniach kolejowych przylegających do Chojnic praktycznie nie było żadnej mowy. Gdy rządziła tak uwielbiana przez chojniczan PO powstał KPK, w którym ujęto modernizację linii 203 z Tczewa tylko do Czerska.Dopiero po przejęciu sterów przez gardzony i wyśmiewany PiS poseł Mrówczyński zorganizował w Chojnicach dwa spotkania z przedstawicielami ministerstwa i Peelki i dzięki temu modernizację linii 203 wydłużono do Chojnic oraz ujęto odcinek linii 208 przez Tucholę do Wierzchucina. I to tylko tyle. Żeby Chojnice były atrakcyjniejsze na kolejowej mapie należałoby jak najszybciej zmodernizować odcinki torów z Chojnic do Piły i Szczecinka - no tak ale to powinno być dawno ujęte w planach KPK. Niestety trzeba mniej gadać a zabrać się do uczciwego działania!

  1
  0
  Odpowiedz
 2. 10 lutego 2018  17:58   następne umowy, następne podpisy (3)   chojniczanin

  Ile razy można podpisywać te same umowy? Ponad 10 lat temu były podpisywane umowy, które zapewniały, że z Chojnic do Gdańska podróżni dojadą w około 1 godzinę! Ja proponuje by na dworcu chojnickim pobudować lotnisko doświadczalne i z puszkami piwa i parówkami od Skiby studiować wybuchy trotylu, bomby termo-barycznej i bomby atomowej podłożonych przez Putina i Tuska pod fotel prezydenta Lecha Kaczyńskiego w czasie prezydenckiej wycieczki do Katynia na początku kampanii wyborczej w 2010 roku! Oczywiście gdy lotnisko będzie pobudowane pod patronatem PiS-u to nikt myślący nie będzie oczekiwał, że na tym lotnisku wyląduje lub wystartuje choć jeden samolot! Można będzie także pobudować z tektury pomnik prezydenta Lecha i odprawiać tam tygodniówki i miesięcznice smoleńskie!

  7
  3
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 14 lutego 2018  21:28   Nie pokazujcie tego   Marco

   który stoi na zdjęciu pierwszy z lewej, bo niedobrze mi się robi.

   0
   0
  • 11 lutego 2018  13:12   Żebyś Chojniczaninie nie ...   Svenson

   Żebyś Chojniczaninie nie wykrakał.Wojewoda to dobre Panisko i wsłuchuje się w głos ludu.Zarządzi,że ma być tak jak napisałes i dopiero będą jaja.Choć ja wiem ? testowanie bomby barycznej na dworcu w Chojnicach ???? hmmmm to jest jakis pomysł !!!!

   4
   0
  • 10 lutego 2018  23:25   czy ty jesteś normalny?!   anonim

   czy ty jesteś normalny?!

   1
   4
 3. 9 lutego 2018  13:21   Uważam,że nie będzie ... (2)   Svenson

  Uważam,że nie będzie rozwoju kolejowego transportu na linii Chojnice-Tczew i przyległych ,bez zainwestowania dużych pieniędzy w przywrócenie linii Berlin- Królewiec z połączeniem do Gdańska.Trzeba by zacząć rozmawiać zarówno z Niemcami i Rosjanami,ale kto to w dzisiejszej rzeczywistości zrobi ? .Przyznam, że opisana inwestycja może mieć znaczący wpływ na międzynarodowy rozwój naszej lokalnej kolei,dlatego też cieszę się i gorąco popieram.

  16
  1
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 10 lutego 2018  23:07   Zupełnie zle mnie ...   Svenson

   Zupełnie zle mnie zrozumiałeś .Zarówno Niemcy,jak i Rosja już dawno mają wymaganą infrastrukturę-brakuje jej tylko na terytorium Polski.Obu naszym sąsiadom zależy bardzo na uruchomieniu tej przedwojennej linii kolejowej,tylko Polska zdaje się być mało zainteresowana z przyczyn tylko i wyłącznie politycznych.Nie trzeba być naukowcem w dziedzinie transportu aby przewidzieć ,jakie zyski z tranzytu miałaby Polska i o ile mniej ciężarówek jechałoby po Berlince.

   3
   0
  • 10 lutego 2018  12:43   Czyzby wg. ciebie ...   ef16

   Czyzby wg. ciebie modernizacja koleji miała zalezec od Moskwy i Berlina? Czyzby oni mieli w tym zywotny interes? Prosze nie irytuj mnie takim stawianiem sprawy.Równie dobrze mozesz prosic ich o to aby np.rosjanie wydali pozytywna decyzję dot.budowy kanału na Zalewie Wislanym:)

   2
   3