Podcast o Kosznajderii

Pandemia, kwarantanna, izolacja – te słowa towarzyszą nam od dłuższego czasu. Sytuacja, którą obrazują te słowa wpłynęła na działalność instytucji kulturalnych, stowarzyszeń, firm a także artystów i osób, które kulturą zajmują się mniej profesjonalnie.

Stanisława Warsińska, Justyna Rząska i Lucyna Bucław podczas nagrywania odcinka o historii chaty podcieniowej w Silnie.   |  fot. nad.

Stowarzyszenie Akolada i Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach znalazły się w położeniu podobnym do innych podmiotów i osób  z „branży” kulturalnej i artystycznej. W swojej dotychczasowej działalności zarówno GOK, jak i Akolada bardzo ceniły sobie bezpośredni kontakt z odbiorcami. Obecnie jednak trudno jest o aktywności prowadzone „na żywo”.

Żeby wypełnić swoją misję i jednocześnie dostosować się do obecnego reżimu sanitarnego podmioty te postanowiły wykorzystać potencjał podcastów, ażeby spopularyzować historię Kosznajderii. Dzięki dotacji z „Akumulatora społecznego” został zrealizowany projekt pn.: „Historie nagrane”. Powstał sześcioodcinkowy cykl, dzięki któremu możemy poznać trochę „mniej oficjalną” historię krainy i ludzi, którzy żyli pomiędzy Chojnicami a Tucholą jeszcze po II Wojnie Światowej.

Każdy z odcinków poświęcony jest innej tematyce – możemy poznać dzięki nim m.in. Kosznajderię od kuchni, historię chaty podcieniowej w Silnie, czy też wysłuchać anegdot o jednym z ostatnich Kosznajdrów. Jest też mowa o poezji i wspomnienia osób, które znały Kosznajdrów osobiście.   

Zachęcamy do odsłuchania podcastów  - są dostępne poprzez profil FB Gminnego Ośrodka Kultury w Chojnicach i stronę:

https://www.gokchojnice.pl/multimedia-kosznajderia/aktualnosci/11552/kosznajderia-historie-nagrane/

Lucyna Bucław