Pod wspólną flagą ...

Chojniczanie, a bynajmniej pasjonaci i hobbyści z regionu już szykują na kolejny zjazd. W Darłowie trwa XVII Międzynarodowy Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych (potrwa do niedzieli 06.07.2014).

Jedną z atrakcji jest przejażdżka po tankodromie.   |  fot. D. Wałdoch.

Pierwszy tydzień wakacji należy do miłośników militariów, którzy zjeżdżają do Darłowa (a konkretnie do Darłówka Wschodniego na sławną "Patelnię"). Tradycyjnie już - jak co roku - na imprezie bawią się także pasjonaci wojskowych klimatów z Chojnic, którzy reprezentują nasze miasto pod wspólną flagą.

Zlot militarny w Darłowie to najstarsza tego typu impreza organizowana w Polsce od 1999 roku. Oprócz pasjonatów z Polski na imprezę przyjeżdżają grupy rekonstrukcyjne z Europy, m.in. z Niemiec, Holandii, Belgii, a nawet z Hiszpanii. Marian Laskowski - komandor zlotu, który tę imprezę wymyślił na pewno nie spodziewał się, że zlot "rozrośnie" się do takich rozmiarów.

XVII Międzynarodowy Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych w Darłowie jest imprezą plenerową o charakterze hobbystyczno - rekreacyjnym, mającą na celu umożliwienie spotkania się kolekcjonerów i miłośników zabytkowej techniki wojskowej, szerzenie i promocję zainteresowań militarno - kolekcjonerskich oraz wymianę doświadczeń a także eksponatów militarnych.

Wojskowa atmosfera (jednak na pełnym luzie!), odrestaurowane stare pojazdy wojskowe, błoto i wszędobylskie tumany kurzu - czego więcej potrzeba miłośnikom wojskowości do dobrej zabawy? Nieodłącznym elementem każdej imprezy w Darłowie jest bazar militarny, gdzie można uzupełnić swoje kolekcje, przejażdżki pojazdami wojskowymi po tankodromie (niesamowite wrażenia!), kuchnia wojskowa, prezentacja pojazdów i dioram.

Imprezie towarzyszy parada ulicami miasta na Plac Kościuszki (sobota godz. 11:00 wyjazd z miasteczka zlotowego) - atrakcja zarówno tak dla zlotowiczów jak i dla turystów; na głównej scenie zlotowej organizowane są koncerty rockowe i liczne konkursy.

Od lat organizatorzy zlotu przygotowują niespodziankę dla widzów, którą najczęściej jest inscenizacja bitewna z udziałem grup rekonstrukcyjnych a w tym roku dodatkowo (sobota godz. 21:00) ma odbyć się inscenizacja nalotu bombowego.

Zlot w Darłowie jest jedną z największych tego typu wydarzeń w Europie. Jest to niewątpliwie gratka dla miłośników militariów, zwłaszcza, że odbywa się niemalże nad brzegiem Bałtyku, co dodaje całej imprezie niebywałego kolorytu.

Tej imprezy nie można przegapić - a jak komuś nie będzie "pasowało" zawsze może udać się na plażę i skorzystać z kąpieli morskiej i słonecznej. Synoptycy zapowiadają na ten weekend wspaniałą upalną pogodę. Zdjęcia z ubiegłorocznego zlotu w fotogalerii.

D. Wałdoch

fotoreportaz.jpg

 1. wczoraj 07:55   leci ktoś przez Bytów ??? (2)   Kaszub

  leci ktoś przez Bytów ???

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
 2. wczoraj 02:40   ...będzie ...będzie się ... (1)   militarni

  ...będzie ...będzie się działo !!! O 6:00 rano ruszamy spod BP, Człuchów dołącza na Canpolu o 6:30.

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
 3. wczoraj 01:17   aaa   aaa

  Bynajmniej to nie to samo co przynajmniej!

  0
  0
 4. przedwczoraj 15:50   Jedziemy ! Wyjeżdżamy rano ...   Tomy i Pixel

  Jedziemy ! Wyjeżdżamy rano aby zdążyć na paradę - to jest widowisko !

  0
  0