Pod wiaduktem w Klawkowie powstanie tunel dla rowerzystów

Podpisano umowę na wykonawcę projektu rozbudowy drogi powiatowej na odcinku Klawkowo, stara berlinka. Koszt stworzenia dokumentacji przez architekta to 159 tys. zł.

W ramach projektu przewidziano także „wydrążenie” przejścia pod wiaduktem.   |  fot. ilustracyjne

Trwa kapitalny remont dawnej drogi krajowej nr 22, czyli tzw. starej berlinki. Aktualnie prace realizowane są po stronie Gminy Chojnice, czyli od wiaduktów w kierunku Czerska. Za jakiś czas swoją część zadania zacznie także realizować miasto, od skrzyżowania ulic Gdańskiej i Tucholskiej do wiaduktów kolejowych. Do inwestycji dołączył także powiat, który rozstrzygnął przetarg i podpisał już umowę na wykonanie dokumentacji projektowej tzw. II etapu Klawkowo.

- Chcemy połączyć te zadania, wraz z budową ciągu pieszo-rowerowego. Jest to trudne zadnie. Na tym odcinku jest dość dużo drzew i trzeba będzie trochę manewrować tą ścieżka po jednej i po drugiej stronie ulicy - mówi Marek Szczepański. W ramach projektu przewidziano także „wydrążenie” przejścia pod wiaduktem. - Chodzi o stworzenie oddzielnej ścieżki dla rowerzystów, niezależnej od wiaduktu, żeby zwiększyć bezpieczeństwo. Bez takiego tunelu, musieliby oni zjeżdżać pod ten wąski wiadukt i byłoby niebezpiecznie - komentuje starosta.

Modernizacja arterii, o której mowa ma się rozpocząć w miejscu, gdzie zakończyły się wcześniejsze remonty, a zakończyć przy połączeniu ze starą berlinką. Zadanie to zrealizowane zostanie przy współpracy powiatu, który opłaca wykonanie projektu, i Gminy Chojnice. Ta pokryje koszt realizacji prac drogowych. Do przetargu przystąpiła tylko jedna pracownia architektoniczna, Daniela Folehra z Chojnic. Powiat na wykonanie dokumentacji planował przeznaczyć 149 tys. 937 zł. Finalnie musiał dołożyć 9 tys. 63 zł, by dopełnić do kwoty, którą oferował architekt.

A. Zajkowska