Po raz kolejny doszło do zderzenia aut na równorzędnym skrzyżowaniu

Trwa czarna seria groźnych kolizji na skrzyżowaniu ulic Żeromskiego i Zapolskiej na Osiedlu Bytowskim. W środę 2 listopada otrzymaliśmy nagranie video ze zderzenia dwóch aut osobowych. Doszło do niego w dniu dzisiejszym.

Dziś doszło do kolejnej kolizji w strefie równorzędnych skrzyżowań …   |  fot. screen video

Cudem nikogo nie było na chodniku, bo mógłby doznać poważnego uszczerbku na zdrowiu. Nadawcą nagrania video jest mieszkaniec osiedla. Poprzedni raz zaalarmował nas w czerwcu 2022. Wtedy tak skomentował ówczesną kolizję w tym samym miejscu:  „Nie ma dnia, aby nie było sytuacji, które były bliskie kolizji. Nieustanne trąbienie kierowców. A najciekawiej jest, jak do skrzyżowania podjadą cztery samochody i kierowcy zastanawiają się, kto ma pierwszy jechać.

To prawda, że jeździmy na pamięć, bo są pewne przyzwyczajenia. Znaki są ustawione tylko na początku ulic. Łatwo je przegapić. Dlaczego coś zmieniać na siłę, skoro coś sprawdzało się tyle lat. Aby spowolnić ruch na ulicy Zapolskiej wystarczyło zamontować ,,garby’’, jak na innych osiedlach. Jeszcze potrafię zrozumieć na nowo powstających osiedlach. Strach siedzieć w ogrodzie. A może czekamy na tragedię, na wypadki śmiertelne? Gdzie jest też radny z tego osiedla i przewodniczący Samorządu mieszkańców?” Słowa nadal – niestety – aktualne.

Rok wcześniej rozmawialiśmy (maj 2021) po kolizji na tym samym skrzyżowaniu z Agnieszką Lewińską, szefową samorządu Osiedla Bytowskie. Okazało się, że projekt nowej organizacji ruchu nie był konsultowany z Zarządem Osiedla. Obiecała, że będzie na najbliższej sesji RM interweniować w tej sprawie. Nie spełniła obietnicy. Czy czekamy na tragedię? Czy może jest potrzebna kolejna internetowa petycja, marsz czy pikieta? Ulica Wiśniowa, która jest drogowym kręgosłupem kolejnego osiedla z równorzędnymi skrzyżowaniami – Słonecznego, na wniosek tamtejszego samorządu burmistrz Arseniusz Finster zgodził się „wyjąć” z tejże strefy. Może warto jeszcze raz przemyśleć funkcjonowanie stref równorzędnych skrzyżowań w Chojnicach?

(je)