Plaża w Parku 1000 - lecia

Cieszę się, że wkrótce Park 1000 - lecia doczeka się porządnego remontu, tym bardziej, iż ostatnio nie prezentował się korzystnie.

Urokliwy zakatek "starego" Parku 1000 - lecia.   |  fot. m.n.

Nie udało mi się znaleźć czasu na zapoznanie się w miniony poniedziałek 26.10. ze szczegółami koncepcji jego zagospodarowania, która została wtedy przedstawiona w ratuszu. Obejrzałem jednak prezentację multimedialną, którą tam zaprezentowano. Niniejszym zgłaszam do protokołu swoje przemyślenia i uwagi dotyczące tego zielonego obszaru. Najbardziej spodobały mi się zamierzenia dotyczące nowej szaty roślinnej. Ścieżka dendrologiczna, labirynt czy ogrody roślinne, to byłyby naprawdę cacka. Uzupełnione o rzeźby plenerowe i stylowe elementy małej architektury, będą ulubionym miejscem spacerów. Oby nie tylko po wytyczonych alejkach, ale i też po trawnikach. Może będzie też możliwe rozłożenie koca i odpoczynek w cieniu drzewa. Chyba chojnicka trawa będzie tam równie mocna, jak ta w Central Parku w Nowym Jorku?
Zauważyłem, że przewidziano w parku wiele urządzeń technicznych czy wręcz budowli, takich jak skatepark, wyciąg narciarski czy amfiteatr. Sądzę, że nie jest to najlepszy pomysł. Dla skateparku lepszą lokalizacją byłaby „dzielnica” sportowa przy ulicy Wagnera w pobliżu dwóch największych osiedli mieszkaniowych. Budowanie wyciągu dla górki, na którą w dzieciństwie bez problemu wdrapywałem się z sankami jest nieporozumieniem. A może warto umieścić go w Lasku Miejskim? Jest tam lepsze na to miejsce, ale bez instalacji do produkcji sztucznego śniegu nie ma to sensu. Również budowa amfiteatru w parku. Czy nie lepiej skupić się na tym, który powstał na turniej miast w Fosie? Niedługo w odbudowanej baszcie będzie wreszcie zaplecze z prawdziwego zdarzenia. Brakować będzie jeszcze tylko zadaszenia sceny i fotelików dla widzów. Czy mają oni mieć gorzej, niż kibice Chojniczanki? Poza tym, czy starczy inwencji i pieniędzy na ciekawe imprezy w dwóch amfiteatrach, skoro minionego lata wiało nudą (poza pierwszą sobotą sierpnia) z tego na razie jedynego? Czytałem w GP opinię Marka Wituszyńskiego, że niedługo „zaorlikujemy” każdy wolny kawałek zieleni. Podpisuję się oburącz pod tym celnym stwierdzeniem. Z planu wynika, że zespół boisk ma powstać niedaleko Al. Brzozowej. W tym miejscu, odkąd sięgam pamięcią, stawały cyrkowe namioty, rozkładały się wesołe miasteczka. Może lepiej zaplanować tamże normalne trawiaste boisko z bramkami, bez wielkiej ilości lamp i specjalnych ogrodzeń? Wtedy nie będzie kłopotu z przyjęciem tych nietypowych gości. Natomiast „Orlika” przeniósłbym na boisko szkół podstawowych nr 1 i 2. Tam na 100% jest bardziej potrzebny.
Czego mi brakuje? Nie zauważyłem w projekcie żadnego miejsca na jakąś stylową karczmę w rodzaju tej, która jest w Lasku Miejskim. Póki nasi drodzy rządzący nie wpadli jeszcze na pomysł prohibicji (a od ograniczenia hazardu do niego nie jest daleko), rzecz jest dozwolona. Gdyby szło tamtą przenieść, z miejsca poparłbym ten pomysł. Szczególnie, że dotychczasowemu użytkownikowi zbrzydło prowadzenie tego biznesu w tamtym miejscu. Przyznaję się w tym miejscu, że nie jest to całkiem mój pomysł, gdyż Mariusz Paluch (także sporą garść innych dotyczących parku) przedstawił na jednym z posiedzeń Komisji Komunalnej bodajże w 2005 lub 2006. Warto wrócić do lektury protokołu z tego zebrania. Ostatni pomysł dotyczy głównego zbiornika wodnego. Zakładam, że będzie w końcu w nim woda, w której będzie można wykąpać się. Czy nie byłoby frajdą, gdyby powstała tam plaża z prawdziwego zdarzenia?
(je)

 1. 26 czerwca 2013  00:47   Duma   Chojniczanin

  Panie Burmistrzu jestem dumny ze mieszkam w Chojnicach zawsze to docenialem od czasu kiedy to Pan trzyma ,,reke na naszym miescie\'\'teraz kiedy jestem za granica i tu zaznacze ze wyjechalem nie z przymusu,wracajac widze nasze miasto jak z bajki.pozdro ....

  0
  0
 2. 2 czerwca 2010  13:55   burmistrz   dr Arseniusz Finster

  Dzień dobry! Koncepcję parku analizujemy i konsultujemy. Dziękuję za głosy konstruktywne. Odpowiem do wpisu Park(2). Dlaczego park, a nie dworzec. Prosta odpowiedź. Dworzec nie jest własnością miasta. Sejm zmienia prawo i Chojnice są w programie pilotażowym. Będziemy jednym z pierwszych miast w Polsce, które skomunalizuje dworzec. Potem już tylko szukać środków i inwestować. Na prace w Parku dostaliśmy ok. 8 mln z UE. Tak więc myślę, że wyjaśniłem dlaczego. Gwarantuję, że dworzec też się zmieni, ale nie można wszystkiego od razu chcieć. Osobną sprawą jest porządek na dworcu. To odrębny niestety temat. W parku „montujemy” funkcje i ofertę, które były zgłaszane w czasie różnych debat. Przed zatwierdzeniem koncepcji będą jeszcze 3 okazje o których poinformujemy.

  0
  0
 3. 13 kwietnia 2010  11:39   Rzadko sie zgadzalem   citizen

  z p. Jerzym, ale tym razem czynie to z czystym sumieniem i w calej rozciaglosci.

  0
  0
 4. 27 lutego 2010  22:26   Park to nie wszystko   pwWojciech

  Ja zauważyłem że nasze kochane władze miasta całkowicie zapominają, że do Chojnic należą także rejony osiedla znajdującego się na lichnowskiej. To osiedle powoli zmienia się w ruinę. Dzieci nie mają się gdzie bawić, parkingów praktycznie nie ma a po części chodników strach chodzić. Chojnice to nie tylko centrum i jego okolice.

  0
  0
 5. 27 lutego 2010  13:47   park   antin

  zamiast starego boiska do kosza niech zrobią boiska do siatkówki plażowej bowiem w chojnicach takich obiektów brakuje, za pewne boiska byłyby cały czas w użytku.

  0
  0
 6. 24 lutego 2010  11:19   Park dla wszystkich   maria

  Albo zostawić jako zwyczajny park albo zrobić coś odjazdowego ,tak aby zatykało dech i przyciągało okolicznych i nie tylko a głównie aby było też dla wszystkich niezależnie od wieku.Miejsce rozrywki dla wszystkich ale też można to wykorzystać jako miejsce do tworzenia miejsc pracy.Knajpki,kolejki, konie, może nawet butiki,no nie wiem co jeszcze.

  0
  0
 7. 15 lutego 2010  15:56   nie zmieniałabym nic w ...   nie

  nie zmieniałabym nic w parku. Jakakolwiek ingerencja zniszczy jego urok bezpowrotnie. Już tak się stało, zamiast ławeczek i róż powstał parking

  0
  0
 8. 4 lutego 2010  08:44   !!   !!!

  z orlikiem i amfiteatrem w parku mi nie pasuje. Rzeczywiście lepiej np przy szkole nr 1 gdzie jest beznadziejnie pod tym względem. A amfiteatr wystarczy w fosie.

  0
  0
 9. 30 stycznia 2010  00:23   Central Park   daro62

  ...ciekawe,czy bedzie mozna zrobic z tego cos na wzór Central Parku w Nowym Jorku ???...będę mógł polezeć na kocyku czy też bezpośrednio na trawie ??? ...już sobie odpowiadam ...NIE !!! ...Rudnik ze swoim oddziałem specjalnym wlepi mi mandat za deptanie trawników !!! ...i jaki to urokliwy zakątek jak "Rodzina" Spychalskich wycięła wszystko co było możliwe do wycięcia !!!!!

  0
  0
 10. 28 stycznia 2010  19:49   park   anonim

  ja też jestem za odnowieniem dworca a co do parku to wystarczą tam alejki trawa nowe drzewa i oświetlenie może jeszcze jakaś karczma i wiecej ławe.

  0
  0
 11. 15 stycznia 2010  13:28   Park (2)   PKP

  Mam pytanie do pana burmistrza oraz do radnych..Dlaczego takie duze pieniadza poszly na modernizacje parku zamiast naprzyklad zainwestowac je w dworzec, bo jest w oplakanym stanie, moze by tak zwrocic sie do marszalka wojewodztwa albo strac sie o dofinansowanie z uni.Nasze miasto jest piekne przyznaje ale jak widze nasz dworzec to az mnie ciarki przechodza.Bardzo zle opinie sa takze wsrod podrozujacych i wysiadajacych na naszym dworcu.Do wygladu miasta nie maja zastrzezen ale do dworcu juz tak.Czy kiedys kazdy chojniczanin bedzie mogl z duma patrzec na nasz dworzec i oczekujac na podroz czuc sie zadowolony???Pozdrawiam wladze miasta

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 3 marca 2010  15:44   dworzec jest miasta? z tego ...   anonim

   dworzec jest miasta? z tego co wiem to pkp wiec do nich kieruj zale

   0
   0
  • 16 lutego 2010  06:29   podróżny   S.K.P.

   A po co wywalać grubą forsę na dworzec jak tam 2 pociągi na krzyż jeżdżą i to z okolicznych miasteczek czy wsi, odmalować zegarek kwarcowy wstawić i to wszystko.

   0
   0
 12. 9 stycznia 2010  16:51   park (1)   kris

  Skatepark, wyciąg narciarski, lodowisko, amfiteatr - jestem za.

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 23 stycznia 2010  21:43   park   td

   Dworzec ma właściciela i jest Nim PKP a władze miasta nie ponaglają właścicieli do remontu i sprzątania . Zwykli obywatele dostają nakaz i nieustosunkowanie się do niego grozi kara .Komornik egzekwuje kare .

   0
   0