Piknik Militarny "Pierwszy Dzień Wolności"

Kto nie był na tegorocznej edycji II Pikniku Militarnego w Jastrowiu – niech żałuje! Było co oglądać i podziwiać – mówi Dariusz Wałdoch z Chojnic, który zgodnie z obietnicą dzieli się wrażeniami z kolejnej imprezy militarnej.

Pokaz jazdy czołgów zrobił ogromne wrażenie na widzach.   |  fot. D. Wałdoch

Drugiego dnia pikniku licznie zgromadzonym na obrzeżach Jastrowia widzom zaprezentowano trzy inscenizacje militarne. Każda z nich to głownie powrót do przeszłości – tej niestety najtragiczniejszej, nie mniej jednak takiej, którą trudno wymazać z pamięci.

Jak mówi Witold Przewoski, komandor II Pikniku Militarnego w Jastrowiu „my tutaj chcemy pokazać, jak to wyglądało naprawdę, jak ci ludzie walczyli o naszą wolność. Te wszystkie sceny, mimo, że niekiedy okrutne – działy się w rzeczywistości. To część naszej historii i na tym pikniku ją pokazujemy”.    

1

Impreza zrobiła wrażenie na widzach, frekwencja świadczy o tym. W porównaniu do pierwszej edycji imprezy można odnieść wrażenie, że obecna edycja zaskoczyła nawet oczekiwania organizatorów. Było tak, jak z plakatową zapowiedzią a nawet więcej.

2

Ogromne wrażenie na uczestnikach i zgromadzonej widowni zrobiła prezentacja dynamicznej jazdy czołgów T -  34 i repliki niemieckiej Pantery. Wielkie brawa dla organizatorów całej imprezy, jak i dla rekonstruktorów biorących udział w pokazie.  

Burmistrz Jastrowia Piotr Wojtiuk w swoim krótkim wystąpieniu m.in. powiedział: „że ta impreza już na stałe wpisze się w kalendarz imprez Jastrowia, ludzie są tym zainteresowaniu”.   - Ja ze swojej strony dodam, iż impreza w Jastrowiu została wpisana w mój harmonogram pikników militarnych. Do zobaczenia, tym razem od połowy sierpnia w Bornem Sulinowie  - dodaje Darek.    

Dariusz Wałdoch (red)

fotoreportaz.jpg

 1. 16 sierpnia 2013  12:40   Uwielbiamy te ...   soldier

  Uwielbiamy te "klimaty"! :-) Do Bornego też się wybieramy a przy okazji chcemy trochę "pomyszkować" po niemieckich schronach na Wale Pomorskim.Wyjazd jutro!

  0
  0
 2. 14 sierpnia 2013  18:33   impra z gatunku tych co to na ...   anonim

  impra z gatunku tych co to na długo pozostają w pamięci !

  0
  0
 3. 14 sierpnia 2013  08:44   Ale była jazda!!! Świetna w ...   marko

  Ale była jazda!!! Świetna w szczególności ostatnia inscenizacja!Pozdrowienia dla chojnickiej ekipy.

  0
  0
 4. 13 sierpnia 2013  16:17   dobra decyzja   @wp.pl

  Taaak ! To było warto zobaczyć ! A teraz Borne Sulinowo !

  0
  0
 5. 13 sierpnia 2013  08:27   Na wyjazd do Jastrowia ...   chojniczanin

  Na wyjazd do Jastrowia namówił mnie kolega i ...nie żałuję! Było naprawdę świetnie! O kilka poprzeczek wyżej niż w Krojantach. A tak na marginesie to na parkingu dużo samochodów na chojnickich blachach. Warto było tam być. Za rok też jedziemy (ale już w mundurach aby nie odbiegać od pozostałych uczestników.)

  0
  0
 6. 12 sierpnia 2013  23:13   Bylem , widziałem...   mucha US MARINES

  Bylem w Jastrowiu pierwszy raz i nie żałuje. Napewno bedę tam w przyszłym roku. Na 100 % . A Pana Darka widzialem jak sie prezentowal na czołgu PT-91 TWARDY. Super sie prezentuje w mundurze Legionisty. Tak trzymac Panie Darku. Do zobaczenia w Bornem Sulinowie :-D

  0
  0
 7. 12 sierpnia 2013  19:39   Mnie żona w Jastrowiu jak ...   Franciszek Dolas

  Mnie żona w Jastrowiu jak siedziałem na trawie nadepnęła na palce, zabolało mnie to i jak nie wrzasnę palce! palce! a tu nagle Niemcy się zrywają i wrzeszczą w niebogłosy "Achtung panzer! panzer! i biegiem do dziala...

  0
  0
 8. 12 sierpnia 2013  19:36   Tak tu cicho i spokojnie, aż ...   amunicyjny

  Tak tu cicho i spokojnie, aż tu nagle jak nie pi.....i to jest właśnie urok tego typu imprez

  0
  0
 9. 12 sierpnia 2013  17:34   A w Chojnicach w fosie ... (2)   anonim

  A w Chojnicach w fosie tańczą i spiewają, to są inscenizacje kulturalne, hehe

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
 10. 12 sierpnia 2013  17:01   ...byłem ...zobaczyłem ... ...   kapral Wiaderny

  ...byłem ...zobaczyłem ... i jestem pod wrażeniem imprezy w Jastrowiu !(widziałem też p.Darka jak swobodnie poruszał się w strefie zarezerwowanej tylko dla rekonstruktorów - widać ma "dojścia"!)

  0
  0
 11. 12 sierpnia 2013  16:25   Krojanty mogą się schować, ... (1)   Koń ułana

  Krojanty mogą się schować, z roku na rok rozmijają się z faktami historycznymi, to nie tylko moja opinia

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 12 sierpnia 2013  16:45   a mnie się ...   dyl sowizdrzał

   a mnie się "Krojanty" podobają! w szczególności zmotoryzowane formacje niemieckie w gumowych OP-1 Wojska Polskiego i na motocyklach Junak i Ural! I do tego wyraźnie pod wpływem pewnej używki (nie wszyscy). Ale widocznie po trzeźwemu w tej niby inscenizacji już nie "idzie" występować. W światku rekonstruktorskim śmiech z tej imprezy w całej Polsce! Ale co tam - ważne,że gawiedź się bawi ! :-)))

   0
   0
 12. 12 sierpnia 2013  16:03   Zachęcony Waszą ...   Pixi,Dixi i familia

  Zachęcony Waszą zapowiedzią Pikniku w Jastrowiu wybrałem się tam wraz z grupą przyjaciół. I powiem tak:WIELKIE DZIĘKI ZA INFO O IMPREZIE !!! Było zaje...fajnie !Świetna impreza! Organizatorzy,rekonstruktorzy i pirotechnicy stanęli na wysokości zadania! Niesamowity pokaz jazdy czołgami ! Faktycznie - kto nie był niech żałuje.

  0
  0
 13. 12 sierpnia 2013  15:56   Ot powiedział, co wiedział, ...   Kapral Wańka

  Ot powiedział, co wiedział, chociaż tam nie był

  0
  0
 14. 12 sierpnia 2013  15:34   O języku polski!!!   .

  Panie Redaktorze! Jeżeli miejscowość ma nazwę JASTROWIE, to impreza odbyła się w JASTROWIU, a nie w Jastrowie!

  0
  0