Pijani kierujący odpowiedzą przed sądem

Policjanci z Chojnic, Czerska i Brus zatrzymali w weekend kierowców i rowerzystów, którzy lekceważąc liczne apele i ostrzeżenia, niestety prowadzili swoje pojazdy będąc pod wpływem alkoholu lub na aktywnym zakazie i cofniętych uprawnień do kierowania.

Nieodpowiedzialnych kierujących czekają teraz konsekwencje prawne stwierdzonych przestępstw i wykroczeń drogowych.   |  fot. ilustracyjne

Policjanci z powiatu chojnickiego każdego dnia są obecni na drogach i czuwają nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników ruchu. Tylko w trakcie minionego weekendu policjanci z Chojnic, Czerska i Brus udaremnili dalszą jazdę siedmiu kierującym, którzy zdecydowali się prowadzić swoje środki transportu  będąc pod wpływem alkoholu. Ponadto w trakcie patroli policjanci zatrzymali również kierującego, który miał cofnięte uprawnienia, a także jeden z nich posiadał aktywny zakaz kierowania wszelkimi pojazdami.

W miniony piątek rano policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę samochodu osobowego marki Peugeot z uwagi na to, że kierowca jadący tym autem nie miał zapiętych pasów bezpieczeństwa. Samochodem kierował 28-letni mieszkaniec jednej z podczerskich miejscowości. Przeprowadzone na miejscu kontroli badanie stanu trzeźwości wykazało w organizmie kierowcy stan po użyciu alkoholu. W związku z tym policjanci uniemożliwili mężczyźnie dalszą jazdę samochodem, przekazując pojazd osobie wskazanej. Mężczyźnie zostało zatrzymane prawo jazdy.

Kolejnego kierującego motorowerem policjanci zatrzymali w Lichnowach. W trakcie kontroli od 39-letniego mieszkańca powiatu poczuli zapach alkoholu. Mężczyzna odmówił badania alkomatem. Została od niego zabezpieczona krew do badań. W tym wypadku również policjanci zatrzymali dokument uprawniający do kierowania.

Tego weekendu mundurowi zatrzymali jeszcze trzech kierujących, którzy usiedli za kierownicę swoich pojazdów pod działaniem alkoholu, jednego w Brusach, drugiego w Chojnicach na ul. Sukienników, a trzeciego na terenie gminy Czersk. Poza tymi kierującymi, którzy za nic maja przepisy ruchu drogowego policjanci zatrzymali jeszcze dwóch nietrzeźwych rowerzystów u których alkomat wskazał 0,5 i prawie 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Cyklistów rozliczono zgodnie z obowiązującym taryfikatorem.

Ponadto w trakcie pełnienia służby policjanci udaremnili jeszcze w Mokrem gm. Czersk, jazdę 39-letniemu mieszkańcowi Kościerzyny, który miał cofnięte uprawnienia do kierowania oraz 57-letniemu mieszkańcowi gm. Chojnice, który prowadził pojazd wbrew obwiązującemu zakazowi. Postępowania o popełnione przestępstwa i wykroczenia są w toku – sprawy znajdą swój finał w sądzie, gdzie nieodpowiedzialni mężczyźni poniosą konsekwencje prawne związane z kierowaniem samochodem osobowym będąc w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu.

Ponadto kierowca volkswagena i renault odpowie za kierowanie pomimo cofniętych uprawnień za co grozi do 2 lat pozbawienia wolności, a 57-latkowi za złamanie zakazu nawet do 5 lat więzienia. Przypominamy, że za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, grozi kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju na okres nie krótszy niż 3 lata oraz orzeka świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5 tysięcy złotych. Świadczenie pieniężne może być orzeczone przez sąd nawet do kwoty 60 tysięcy złotych.

Policjanci kolejny już raz apelują do wszystkich kierowców o to, aby nie kierowali pojazdami po spożyciu choćby najmniejszej ilości alkoholu! Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o rozwagę i zachowanie ostrożności na drodze!

KPP