Pierwszy rok nowej kadencji

Niedługo minie rok od wyborów samorządowych i możemy pokusić się o pewne podsumowanie tego pierwszego mijającego roku. Chciałbym przypomnieć, że w odróżnieniu od poprzednich kadencji, które trwały po cztery lata mamy przed sobą kadencję pięcioletnią.

Właściwa koordynacja inwestycji miejskich pomaga zniwelować do minimum uciążliwy z punktu widzenia mieszkańców wpływ inwestycji, bez których miasto nie mogłoby się rozwijać i właściwie funkcjonować.   |  fot. ilustracyjne

Czyli wybory odbędą się jesienią 2023 roku. W Chojnickich realizujemy trzy wielkie projekty, których stan realizacji chciałbym opisać w poniższym artykule. Pierwszy projekt, to poprawa bilansu wód opadowych i roztopowych dla miasta Chojnice.Jest to największy w województwie pomorskim program mający uporządkować gospodarkę wodami opadowymi i roztopowymi.

Realizując ten program, budujemy zbiorniki retencyjne, nowe kolektory deszczowe oraz wymieniamy stare kolektory o mniejszej średnicy na kolektory o większej średnicy. Duża ilość środków finansowych pochłania również tzw. przywrócenie stanu pierwotnego dróg i chodników. Stosujemy zasadę, według której przywracamy jezdnię i chodniki na całych szerokościach, czyli powstają nowe ulice. Program, który opisuję będzie realizowany do września 2022 roku. Jest on niestety bardzo uciążliwy dla mieszkańców, ponieważ wiąże się z czasowym zamykaniem skrzyżowań i ulic, jak również wprowadza niedogodności związane z dojazdem do swojej posesji. Chcąc jednak w Chojnicach budować kolejne nowe ulice, chcąc uporządkować spływ wód deszczowych, zmuszeni jesteśmy przeżyć wspólnie ten trudny okres i bardzo Państwa proszę o dalszą do końca 2022 r. wyrozumiałość. Data zakończenia tej inwestycji jest niesamowita, ponieważ będą to same dwójki - 2022 r.

Jesteśmy już po doświadczeniach związanych z zamknięciem Ronda Solidarności, skrzyżowania Dworcowa - Łużycka, przywróciliśmy już kilkanaście ulic na osiedlu Kolejarz, trwają prace na ul. Prochowej, a w następne ulice będziemy wchodzić sukcesywnie. Nawet najlepsze planowanie harmonogramu realizacji tej inwestycji może napotkać na różne okoliczności i zdarzenia, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Tak było w przypadku Ronda Solidarności, gdzie napotkaliśmy przeciskając się z olbrzymią rurą stalową na różne przeszkody i niezinwentaryzowane sieci, które wydłużyły realizację naszego planu. Oprócz tego, zapanował w Polsce taki czas, kiedy niektórzy dostawcy materiałów - nawet płacąc im gotówką – nie wywiązują  się z terminów dostaw. Mam tutaj na myśli tzw. ściek kamienny montowany przy Rondzie Solidarności. Rondo otworzyliśmy z przeszło dwumiesięcznym opóźnieniem. Skrzyżowanie Dworcowa - Łużycka uruchomimy po dwóch tygodniach zamknięcia i wyeliminujemy skręt w lewo z Dworcowej na Towarową i ta decyzja udrożni ciąg komunikacyjny na linii Dworcowa - Rondo Przemysłowe.

Mieszkańcy chcący się skomunikować z fragmentem Towarowej od Dworcowej do Warszawskiej, będą zmuszeni korzystać z ulicy Warszawskiej lub Łanowej. Mogę już również poinformować że zakończyliśmy procedury przetargowe i mamy wykonawców na wszystkie etapy realizacji tego programu. Planowaliśmy wydatek 70 mln zł, a na skutek wzrostu cen towarów i kosztów pracy, zadanie to zakończy się wydatkowaniem kwoty przeszło 90 mln zł. Mamy nadzieję otrzymać dodatkowe ok. 6 mln zł dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego. Inwestycja do końca będzie bardzo uciążliwa, ale będzie procentowała w kolejnych latach. Przed nami budowa trzeciego największego zbiornika tzw. zbiornika Sobierajczyka, który odciąży Park 1000-lecia i stworzy perspektywę powiększenia Parku i da również miastu kolejny akwen wodny.

Drugim wielkim projektem unijnym jest budowa węzła integracyjnego-transportowego. Jest to zadanie historyczne, które podnosi prestiż Chojnic, a co najważniejsze daje w przyszłości możliwość skomunikowania naszego miasta nie tylko z Trójmiastem, ale również z innymi miastami i miejscowościami w Polsce. Zadanie to zostało podzielone na kilka etapów. Pierwszy etap, to budowa dworca autobusowego, dworca z prawdziwego zdarzenia, którego nigdy w Chojnicach nie było. Przetarg na budowę tegoż dworca i ścieżek rowerowych łączących dworzec z centrum miasta wygrała Firma Marbruk za 12, 5 mln zł.

Obecnie budujemy ścieżki rowerowe, mamy też projekt dworca, którego budowa rozpocznie się jesienią tego roku i ma zakończyć się w październiku 2020 r. Przebrnęliśmy przez bardzo trudne uzgodnienia z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Zmieniliśmy projekt przebiegu ścieżki rowerowej na ul. Towarowej chroniąc 35 lip i w mojej ocenie nic nie stoi na przeszkodzie, aby ten etap zrealizować. Oprócz dworca i ścieżek rowerowych powstaną też parkingi od strony ul. Towarowej i Nad Dworcem, które będą  monitorowane.

Druga część tego zadania, to budowa przejścia podziemnego łączącego dworzec autobusowy z  obecnym dworcem kolejowym. To zadanie realizuje spółka państwowa Polskie Linie Kolejowe S.A. Jesteśmy już po przetargu. Tunel podziemny w ciągu jednego roku za kwotę 17,5 mln zł wykonuje firma Mosty Gdynia. W przejściu zainstalowana będzie winda, a wystrój tego przejścia podlega również uzgodnieniom z Wojewódzkim Konserwatorem  Zabytków. Tutaj muszę dodać, że pozostałe perony i przejścia podziemne będą modernizowane ze środków państwowych w ramach modernizacji linii kolejowej nr 203 – najprawdopodobniej w latach 2023-2027. 

Trzecią częścią tego zadania, jaką realizujemy my jako miasto jest budynek główny dworca. Projekt wykonuje dla nas warszawskie biuro projektowe i dokładnie w październiku przyszłego roku uzyskamy pozwolenie na budowę, ogłosimy przetarg i prace rozpoczną się zimą na przełomie 2020/2021 r. Termin realizacji odrestaurowania i modernizacji głównego budynku dworca to jesień 2022 r. W obszarze przed budynkiem dworca, gdzie dzisiaj funkcjonuje nasz dworzec autobusowy powstaną nowe miejsca parkingowe i ciągi pieszo-rowerowe. Szacujemy, że koszt realizacji tego zadania wyniesie ok. 20 mln zł.

Kolejną częścią tego zadania jest program miejski rower, który doprowadzi do powstania siedmiu stacji rowerowych w mieście Chojnice z główną stacją na terenie dworca kolejowego. To zadanie będziemy realizować w latach 2021 - 2022. Koszt realizacji ok. 5 mln zł. Reasumując do końca 2022 r., a więc na rok przed kolejnymi wyborami, albo inaczej, pod koniec czwartego roku obecnej kadencji, to zadanie będzie wykonane. Dodam, że w realizacji obu tych wielkich zadań korzystamy ze środków unijnych i musimy mieć świadomość, że gdyby nie pomoc UE, to Chojnic nigdy nie byłoby stać na realizację tak dużych przedsięwzięć inwestycyjnych.

Trzecim projektem unijnym realizowanym przez miasto jest Rewitalizacja Dzielnicy Dworcowej. W ramach tego zadania, które również podzielone jest na części wykonaliśmy już nową część ul. Subisława, która połączyła „starą Subisława” z ul. Towarową. Zbudowaliśmy obiekt na cele społeczne przy ul. Dworcowej, który za kilka miesięcy oddany zostanie do użytku. Projektujemy ul. Rolbieckego, którą zrealizujemy w przyszłym roku oraz prowadzimy prace projektowe w obrębie Wzgórza Ewangelickiego, które wykonane zostaną w 2021 lub 22 roku.

Program rewitalizacji obejmuje też modernizację części wspólnych i zagospodarowanie otoczenia 26 budynków spółdzielni mieszkaniowej i wspólnot mieszkaniowych położonych na obszarze Dzielnicy Dworcowej. Pierwsze prace rozpoczęły się przy budynku Wspólnoty Mieszkaniowej Warszawska 20 i Dworcowej 28, a kolejne będą inicjowane z końcem tego roku oraz na początku przyszłego.  Realizacja tego programu oprócz budowy nowego obiektu i dwóch ulic przyczyni się do poprawy jakości przestrzeni publicznych na zdegradowanym obszarze Dzielnicy Dworcowej. Wartość tego projektu to 0k. 10 mln zł.

Chciałbym Państwa zapewnić, że ja osobiście i mój zespół urzędników oraz radni Rady Miejskiej dołożymy wszelkich starań, aby prace w ramach realizacji tych trzech programów przebiegały systematycznie, ale najważniejsze jest to, że mamy perspektywę ich ukończenia i po raz kolejny doprowadzimy do bardzo korzystnych zmian w przestrzeni miejskiej. W kolejnym artykule, za miesiąc, przekażę Państwu informację o innych inwestycjach miejskich, które realizujemy z własnych środków.

                                         Arseniusz Finster
                                         Burmistrz Chojnic

 1. 5 października 2019  09:45   No i ok, rozwoj jest ważny.   anonim

  No i ok, rozwoj jest ważny.

  4
  9
 2. 5 października 2019  09:00   hmmm (1)   gch

  prowadzimy prace projektowe w obrębie Wzgórza Ewangelickiego k. cyt.Zostaw to miejsce w spokoju.Tak ciężko to zrozumieć!.ps wszędzie beton może trochę więcej zieleni,lasek miejski jest do posprzątania a od nawałnicy minęło wnet 3 lata.przykładów s*****...roboty jest wiele m.in to chojnicka obwodnica np brak zjazdu w kierunku Sępólna Krajeńskiego.Rondo w samym środku sezonu zamknięte na 4 m-ce.Moje zdanie na cały ten wykład powyżej-zbliżają się wybory dalej dopowiedzcie sobie sami.

  14
  4
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 5 października 2019  09:39   Halo!   miętus

   Ciekawe, która władza by lepiej zarządzała tym miastem !? Bądźmy optymistami ! Aby cokolwiek zaistniało trzeba tych przedsięwzięć! A to że w Polsce jest już od dawna praca jest źle wykonywana to jest już inny temat. To samo tyczy się miast na zachodzie Europy. Nikt nie jest święty. Ale taką metodą prób i błędów miasta ewoluują. Mnie cieszy to że miasto jest naprawiane, odświeżane, budowane. Chociaż uważam że powinno być to porządniej realizowane i faktycznie więcej zieleni to człowiek nie jest wstanie nad wszystkim zapanować tak jakby chciał. Dlatego tak często są poprawki. Ale to jest i problem firm zatrudniających pracowników. Mamy w kraju chory system od szkolnictwa po medycynę, a nawet i dalej. No i wymierający naród. Bo program 500 nie będzie długowieczny... tak myślę. A fachowców brakuję, bo ci młodzi bo chcą miliony monet za swoją pracę. A do tego kultura osobista pracowników jest na coraz to na niższym poziomem. Nie potrafią już dawać prawidłowego przykładu kolejnym pokoleniom. Więc wszystko jest w naszych głowach. Zmiana mentalności, przyzwyczajeń to podstawa.

   3
   5