Pierwszy Piknik Militarny w regionie

28 lipiec to magiczna data dla Organizatorów I Pikniku Militarnego "Gryf Pomorski" w Fojutowie. Tego dnia bowiem rozpocznie się trzydniowa militarna impreza, która potrwa do 30 lipca.

Na zdjęciu m.in. członkowie Stowarzyszenia Miłośników Historii Gryfa Pomorskiego "Cis" z Męcikała pod przewodnictwem Wojciecha Derewieckiego.   |  fot. D. Wałdoch

Na trzy dni Fojutowo opanują rekonstruktorzy i pasjonaci militariów. Pod hasłem "Gryf Pomorski" będą promować zabawę w historię oraz zachęcać do poznawania wojennej przeszłości Borów Tucholskich. Organizacja takiej imprezy jakim jest Piknik Militarny to jednak zawsze duże wyzwanie logistyczne dla Organizatorów, zawsze powoduje u osób tym się zajmujących dreszcz niepokoju.

Czy uda się wszystko przygotować w terminie ? Czy będzie odpowiednia pogoda ? Czy przyjedzie taki sprzęt i tacy uczestnicy jakich się spodziewają ? Tych wszystkich wątpliwości i niewiadomych jest jeszcze dużo, dużo więcej. Szczególnie, że jest to I Piknik Militarny w tym miejscu - można powiedzieć "dziewiczy", od tego jak się potoczy będą zależeć kolejne edycje tej imprezy w następnych latach.

W założeniach Organizatorów ma to być impreza cykliczna ale wszystko zależy od frekwencji - zarówno czynnych uczestników pikniku czyli "militarnych" jak i widzów, dla których ta impreza jest przede wszystkim organizowana. Jak wyjaśniają Organizatorzy, impreza ta to głównie przypomnienie starszym a zarazem zapoznanie młodzieży z historią Borów Tucholskich z tragicznego okresu II Wojny Światowej, kiedy to na tym terenie działał oddział partyzancki Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski".

Taką organizacją kultywującą tradycję Gryfa Pomorskiego na naszym terenie jest Stowarzyszenie Miłośników Historii Gryfa Pomorskiego "Cis" z Męcikała pod przewodnictwem Wojciecha Derewieckiego, który jest niezłomnym propagatorem idei Gryfa Pomorskiego. Jak mówi sam Wojtek Derewiecki - Stowarzyszenie Miłośników Historii Gryfa Pomorskiego "Cis" Mecikał, które zostało założone w 2008 roku, zajmuje się tradycją Gryfa Pomorskiego - tajnej organizacji wojskowej, która walczyła w Borach Tucholskich w czasie II Wojny Światowej. Kultywują tradycję naszych ojców i dziadów, którzy walczyli o wolność Polski i Kaszub. 

Na Pikniku Militarnym w Fojutowie będziemy mieli możliwość m.in. zobaczenia członków Stowarzyszenia z Męcikała w inscenizacjach militarnych. Przed komandorem Pikniku Witoldem Przewoskim wielkie wyzwanie, ale jak mówi jest dobrej myśli - impreza powinna wejść na stałe do grafiku imprez militarnych w naszym kraju.

Prezentujemy już harmonogram I Pikniku Militarnego "Gryf Pomorski" w Fojutowie. Co niektóre punkty mogą ulec jeszcze modyfikacji ale ogólny zarys już znamy. Jest wiele atrakcji i każdy zainteresowany znajdzie coś dla siebie, jest wiele konkursów zarówno jak dla czynnych uczestników jak i widzów - zarówno dorośli jak i dzieci nie powinni się więc nudzić.

W imieniu Organizatorów I Pikniku Militarnego "Gryf Pomorski" w Fojutowie zapraszam wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia terenu w bezpośrednim sąsiedztwie akweduktu w ostatni weekend lipca ( 28-30.07.).

Dariusz Wałdoch

 1. 24 lipca 2017  18:56   W akcji!   Cień

  Kapitalnie będzie znów zobaczyć "Cis" z Męcikała w akcji! Tym razem bliżej niż w Jastrowiu! I to w Borach Tucholskich autentycznym miejscu działania partyzantów Gryfa Pomorskiego. Do zobaczenia!

  2
  1
 2. 20 lipca 2017  16:09   Taka moderacja (1)   On

  Szkoda czasu moim zdaniem na tego typu imprezę bo oba nie ma szans przyjęcia się w świecie rekonstrukcji na stałe

  1
  5
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 20 lipca 2017  23:29   Szkoda czasu na Jastrowie - ...   anonim

   Szkoda czasu na Jastrowie - zresztą większoć militarnych rozbija się już wtedy i tak na tankodromie w Bornem Sulinowie.

   1
   0
 3. 20 lipca 2017  16:08   Słaby organizator (2)   Życzliwy

  Niestety organizator Pan Witek tak jak w przypadku innych imprez obawiam się że nie podoła

  1
  4
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
 4. 3 lipca 2017  09:22   Nieszczęśliwymi i kalekimi ...   Magda P.

  Nieszczęśliwymi i kalekimi ludźmi są ci,którzy nie posiadają żadnej pasji i próbują innych dyskryminować,sami nie wiedząc co z sobą począć.

  13
  1
 5. 2 lipca 2017  11:33   Pierwsza edycja takiej ...   kapral

  Pierwsza edycja takiej imprezy jest zawsze wielką niewiadomą, ale życzę organizatorom aby wszystko wypaliło jak najlepiej ! Ja i moja "pszczółka" dojedziemy na pewno !

  12
  2
 6. 1 lipca 2017  20:46   Wielkopolska stawi się w ...   anonim

  Wielkopolska stawi się w Fojutowie w mocnym składzie. Pozdrawiamy!

  7
  2
 7. 1 lipca 2017  13:46   super ! jeśli będzie tam ... (1)   Brusek

  super ! jeśli będzie tam nasz lokalny "CIS" z Mecikała to jest to najlepsza gwarancja dobrego kontaktu z historią Polski. Oni to prawdziwi fascynaci, którzy maja wiedzę o tym temacie i ogromna pasję w sercu ! Pozdrawiam i juz zaznaczam dzień w kalendarzu ! :-)

  15
  2
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 1 lipca 2017  15:03   Wojtek Derewiecki jak i cały ...   anonim

   Wojtek Derewiecki jak i cały "Cis" to fachowcy i pasjonaci w temacie tego co robią. Inscenizacje w ich wykonaniu to prawdziwa lekcja historii w terenie.

   9
   2
 8. 1 lipca 2017  11:51   szykujemy się na ten zlot ...   Kalafior i reszta

  szykujemy się na ten zlot całą ekipą,w zeszłym roku kupiliśmy sobie trochę umundurowania więc trzeba to wykorzystać, a we Fojutowie jak się uda to dokupimy jeszcze więcej - jak się bawić to się bawić ! pozdrawiamy wszystkich militarnych !

  12
  2
 9. 30 czerwca 2017  17:42   Mam takie pytanko - czy ... (1)   Kaszub

  Mam takie pytanko - czy organizatorzy tej imprezy przewidują także paradę pojazdów wojskowych do pobliskich miejscowości ? (mam na myśli Czersk, Tucholę a może nawet same Chojnice !) To by była atrakcja ! W programie pikniku nie znalazłem takiego punktu :-(

  8
  3
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 2 lipca 2017  08:24   Zapewne Organizatorzy biorą ...   D.W.

   Zapewne Organizatorzy biorą pod uwagę paradę pojazdów wojskowych ale uzależnione jest to od samej woli uczestników. Taki pojazd biorący udział w paradzie musi być zarejestrowany i dopuszczony do ruchu drogowego, musi być też odpowiednia ilość pojazdów na zlocie bo przecież nie pojedzie 5-6 pojazdów bo nie miałoby to sensu. Wszystko okaże się na miejscu ile takich pojazdów przybędzie. Jak będzie odpowiednia ilość to zapewne taka parada odbyłaby się w sobotę.

   8
   1
 10. 30 czerwca 2017  16:30   bingo bajaja, jadę tam z ... (1)   anonim

  bingo bajaja, jadę tam z moją laską, ale nie trotylu

  1
  4
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
 11. 30 czerwca 2017  14:59   Organizatorzy chyba trafili w ...   Borowiak

  Organizatorzy chyba trafili w "10" wybierając takie miejsce na imprezę - ja mam przynajmniej blisko !!! :-)))

  15
  2
 12. 30 czerwca 2017  14:51   Nareszcie jakaś fajna ...   M.G.

  Nareszcie jakaś fajna impreza w naszym regionie ! Przyjedziemy na pewno z dzieciakami bo widać,że i o nich nie zapomniano.

  14
  2
 13. 30 czerwca 2017  13:31   Chętnie zobaczyłbym jak ...   czerszczanin

  Chętnie zobaczyłbym jak militarni bawią się na zlotach w Darłowie czy Bornem - bo dużo o tym słyszałem - ale nie jestem mobilny,za to do Fojutowa wybiorę się na 100% z kolegą (bo to blisko) aby chociaż trochę poczuć ten klimat.

  17
  2