„Pierwszy Dzień Wolności”

Jeszcze wielu chojniczan ma w pamięci atrakcje XVII Międzynarodowego Zlotu Historycznych Pojazdów Wojskowych w Darłówku, a już jutro rusza kolejna odsłona Pikniku Militarnego w Jastrowiu.

Darek z Chojnic już zapowiedział, że podzieli się wrażeniami z kolejnej imprezy militarnej.   |  fot. arch.

III Piknik Militarny "Pierwszy Dzień Wolności" w Jastrowiu odbywać się będzie w dniach 8 - 10 sierpnia br. W programie m.in. pokazy dynamiczne oryginalnego sprzętu wojskowego; zapierające dech inscenizacje z okresu II wojny światowej z użyciem czołgów i pojazdów pancernych - w tym nocna inscenizacja nalotu na pozycje niemieckie.

Wieczorem zgromadzeni widzowie i uczestnicy bawić się będą na koncercie Ivana Komarenko oraz zespołu Cliver. Nie zabraknie także prawdziwej, wojskowej grochówki z kotła oraz licznych straganów handlowych z "wojskowymi klimatami", gdzie każdy chętny będzie mógł uzupełnić swoje umundurowanie i nabyć pamiątkowe gadżety.

Jak zapowiadają organizatorzy - w tym roku ma być równie "gorąco i wybuchowo" jak w roku ubiegłym. Jeżeli do tego wszystkiego dodamy, że nad całością czuwa Komandor Zlotu - Witold Przewoski - to możemy być pewni , że będzie to udany weekend pełen wrażeń.

Szczególnie atrakcyjnie zapowiada się piątkowa nocna inscenizacja nalotu na niemieckie pozycje - będzie m.in. warkot samolotowych silników, ryk syren alarmowych, huk wystrzałów i wysadzanego w powietrze składu paliwa, przeszukania i egzekucje.

W sobotę ma zostać wiernie odtworzona (poza porą roku) inscenizacja zbrodni wojennej w Podgajach - widzowie będą świadkami tortur polskich żołnierzy, którzy wpadli w niemiecką pułapkę w trakcie walk o przełamanie Wału Pomorskiego, ostrzału artyleryjskiego i pożaru stodoły, w której uwięzieni i skrępowani kolczastym drutem zginęli polscy żołnierze.

Zapewne będą jeszcze inne atrakcje, które zaserwują nam organizatorzy ale aby się o tym przekonać trzeba tam po prostu być. Więc tych, którzy jeszcze nie do końca mają sprecyzowane plany na nadchodzący weekend zapraszamy w imieniu organizatorów na "żywą" lekcję historii do Jastrowia.

Dariusz Wałdoch

piknik-plakat

 1. 9 sierpnia 2014  09:43   Piatkowa inscenizacja ... (1)   widz

  Piatkowa inscenizacja ...świetna !!! Zobaczymy co dzisiaj organizatorzy "zaserwują" widzom ?!

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 10 sierpnia 2014  18:57   Kto nie był w Jastrowiu ...   Kaśka

   Kto nie był w Jastrowiu niech żałuje !!! Warto było jechać aby zobaczyć te inscenizacje. Chojniczan było wielu no i p.Darka też tam widziałam.

   0
   0
 2. 7 sierpnia 2014  23:35   Toczycie tu jakieś zbędne ...   Saszka

  Toczycie tu jakieś zbędne dysputy - ważne,że ludziska dobrze się bawią. Dostaliście info o ciekawej imprezie a Wy dyskutujecie o walorach "Twardego". Chcecie zobaczyć pasje innych to jedziecie do Jastrowia - a jak nie to pozostaje Wam "Frisk" bo innych rozrywek tu nie widzę. ;-(

  0
  0
 3. 7 sierpnia 2014  19:58   no to szykuje się kolejna ...   Franz

  no to szykuje się kolejna imprezka w militarnym klimacie :-)))

  0
  0
 4. 7 sierpnia 2014  18:58   Fajna fotka na PT-91 Twardy ! ... (5)   nowicjusz

  Fajna fotka na PT-91 Twardy ! Widać,że czołg ma reaktywny pancerz ERAWA. Jest czego pozazdrościć (ciekawe czy bedzie się można czymś takim przejechać ?!)

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 7 sierpnia 2014  23:29   Ale mnie nie chodzi o to czy ...   nowicjusz

   Ale mnie nie chodzi o to czy on jest twardy czy też miękki - chciałbym się tylko na nim przejechać i tyle w temacie.

   0
   0
  • 7 sierpnia 2014  23:27   PT-91 Twardy opracowany ...   kaja

   PT-91 Twardy opracowany został w oparciu o czołg T-72 M1 a nie o T-55. Równie dobrze można powiedzieć,że jego protoplastą był T-34.

   0
   0
  • 7 sierpnia 2014  23:04   W Iraku poligon sobie z tych ...   anonim

   W Iraku poligon sobie z tych czolgow zrobili Twardy tak naprawdę jest miękki bo to zmodernizowany T55

   0
   0
  • 7 sierpnia 2014  22:38   Walnij się w Twój pusty ...   sisi

   Walnij się w Twój pusty łeb ! i przestań grać w te gry komputerowe bo Ci mózg zeszlamował całkowicie.

   0
   0
  • 7 sierpnia 2014  21:30   amerykancy wala w nie jak w ...   anonim

   amerykancy wala w nie jak w karton az im wieża na kilka metrow odlatuje razem z glowami czolgistow

   0
   0