Pierwsze pary z Chojnic rozpoczęły starania o potomstwo z pomocą in vitro

- Pierwsze kilka par przeszło już wizyty kwalifikacyjne i zostały zakwalifikowane do leczenia in vitro w klinice w Gdańsku – informuje odpowiedzialny za ten projekt w mieście Grzegorz Czarnowski.

Jest zainteresowanie leczeniem metodą in vitro, poinformował Grzegorz Czarnowski, koordynujący program w mieście Chojnice.   |  fot. (olo)

- Założyliśmy w naszym programie, że przez 3 lata uda się uzyskać 30 ciąż. Przy skuteczności ok. 30 proc. do programu powinno zakwalifikować się około 100 par. Pierwsze pięć par przeszło już wizyty kwalifikacyjne i rozpoczynają leczenie metodą in vitro w Gdańsku – informuje Grzegorz Czarnowski, koordynujący ten program w mieście Chojnice. – Pary dzwonią, pytają o ten program, więc wszystko idzie w dobrym kierunku.

Klinika w Gdańsku jest jedną z trzech, która może realizować ten program dla par z Chojnic. Dwie pozostałe są z Gdyni i Bydgoszczy. Ta ostatnia współpracuje przy tym zadaniu z jedną z chojnickich przychodni. Pary zainteresowane programem i otrzymaniem wsparcia finansowego szczegóły mogą znaleźć na stronie urzędu - https://www.miastochojnice.pl/in-vitro/.

Jednocześnie burmistrz Arseniusz Finster oraz Grzegorz Czarnowski informują, że wkrótce powinno odbyć się kolejne spotkanie zespołu zajmującego się wsparciem prokreacji w Chojnicach, a związane z tym programem i dotyczące wątku naprotechnologii, o co zabiegała część członków. Podjęta ma być decyzja, czy jest sens dalszego dążenia do finansowania przez miasto naprotechnologii w momencie, gdy powstaje Narodowy Program Prokreacji na mocy którego państwo ma pomagać parom chcącym korzystać z naprotechnologii.

– Jeśli ten program rządowy ma wejść w 2019 roku to nie widzę sensu i celowości dublowania inicjatywy rządu. Większość krajów Unii Europejskiej wspiera finansowo in vitro, Polska nie, stąd nasze zaangażowanie właśnie w in vitro – dodaje Finster.

(olo)

Zapisz

 1. 30 lipca 2018  18:10   NO PYTAM SIĘ CIEBIE BURMISTRZYNIO (1)   LUDZKI

  jak mam zapłodnić mieć dzieci jako trują czadem paląc śmieci w upały, czuć fetor na osiedlach z kompostników, kanałów deszczowych

  20
  15
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
 2. 30 lipca 2018  14:34   Klęska programu ...   anonim

  Klęska programu naprotechnologii. W rok tylko trzy ciąże. Ginekolog: \'To złodzieje czasu zdrowych kobiet\' Rząd PiS wycofał refundowany program in vitro na rzecz refundowania naprotechnologii - metody, która niemal nigdzie poza Polską nie jest uważana za alternatywę. Co więcej, po roku działań programu na Mazowszu, polskie wyniki są niemal trzy razy gorsze niż na świecie.

  16
  12
  Odpowiedz