Patriotycznie, a nie nudno

Obchody Narodowego Święta Niepodległości nie muszą być sztampowe i nie muszą kojarzyć się z nudną akademią czy pompatyczną uroczystością.

Cenimy sobie wartość, jaką jest niepodległość i bezpieczeństwo współczesnej Polski i z tego się cieszymy i radujemy organizując wydarzenie kulturalno - edukacyjne.   |  fot. nad.

Nie muszą też odbywać się 11 listopada, a tło historyczne mogą stanowić wydarzenia inne, niż te bezpośrednio związane z odzyskaniem Niepodległości przez Polskę 100 lat temu.  Dowiodło tego wczorajsze spotkanie w Świetlicy Wiejskiej w Krojantach zorganizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach. Gośćmi honorowymi spotkania były Krystyna Kijek i Kazimiera Szark – inicjatorki utworzenia lokalnej izby pamięci w szkole w Nowej Cerkwi i pomnika 18 Pułku Ułanów Pomorskich, popularyzatorki historii lokalnej.

Pani Kazimiera bardzo obrazowo i ciekawie opowiedziała o początkach obchodów kolejnych rocznic szarży pod Krojantami oraz o bohaterach tej bitwy. Nie zabrakło osobistych wątków na temat przyjaźni z wieloma z żołnierzy i ich potomkami a także anegdot związanych z życiem społeczniczki. Pani Krystyna przybliżyła kulisy organizowania corocznej inscenizacji oraz opowiedziała o działalności Fundacji „Szarża pod Krojantami” i osobach z nią związanych.

Głos zabrał też wójt gminy Chojnice – Zbigniew Szczepański, który prócz przybliżenia faktów historycznych z przebiegu słynnej szarży mówił o tym, czym patriotyzm jest w czasach obecnych – podziękował wszystkim zgromadzonym, za to że pielęgnują polskość, dbają o pamięć historyczną, tradycję, angażują się w życie społeczne. Uzasadnieniem tych podziękowań był fakt, że na sali, znaleźli się też m.in. laureaci konkursu literackiego zorganizowanego przez GOK, którzy opisywali, czym dla nich jest wolność i niepodległość, a w swych pracach nawiązywali do historii Polski i historii lokalnej.

Obecni też byli członkowie zespołów Klawkowianie, Pawłowianie i Frantówki z Krojant, którzy wiązanką pieśni patriotycznych i piosenek żołnierskich ubarwili spotkanie. Podsumowaniem spotkania było wspólne odśpiewanie „Przybyli ułani pod okienko” oraz zaproszenie na uroczyste świętowanie Narodowego Święta Niepodległości do Wiejskiego Domu Kultury w Silnie. Tym razem obchody odbędą się zgodnie z datą święta -  11 listopada, a tematyka spotkania będzie dotyczyła okresu w historii Polski, kiedy Polska odzyskiwała i ugruntowywała swoją Niepodległość. Organizatorzy obiecują jednak, że sztampy i zadęcia nie będzie...

Spotkanie było elementem projektu "Lekcje sztuki i wolności"  Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa".

Justyna Wesołowska  

Zapisz