Parking musi być płatny po godz. 17.00 i w weekendy?

Radny Gminy Chojnice, Józef Kołak, dopytywał podczas sesji (30.06.) czy płatny od niedawna parking przy urzędach na ulicy 31 stycznia, musi taki być również po godz. 17.00 i w weekendy. Wójt przyznaje mu rację i deklaruje rozmowę z wicestarostą.

Od czasu kiedy parking przy starostwie i urzędzie gminy jest płatny, kierowcy większych problemów ze znalezieniem miejsc postojowych nie mają. Zdaniem J. Kołaka i Z. Szczepańskiego, parking nie powinien być płatny poza godzinami pracy urzędów.   |  fot. A. Zajkowska

Parking przy starostwie i urzędzie gminy jest płatny całą dobę, we wszystkie dni w tygodniu, bez wyjątku. Zarządcą terenu jest firma APCOA Parking, która dzierżawi go od urzędu gminy oraz od starostwa powiatowego. Okoliczni mieszkańcy chcący korzystać z miejsc postojowych poza godzinami pracy urzędów mogą wykupić miesięczny tzw. nocy abonament. Kosztuje on 50 zł.

To samo dotyczy pracowników instytucji samorządowych. - Taka sugestia, żeby może wspomóc okolicznych mieszkańców. Parking stoi generalnie wolny. Też wiem, że można abonament wykupić na całą dobę, w godzinach poza pracą urzędu, ale to byłby pewien ukłon i żaden stopień trudności dla zarządcy tego parkingu - uważa Józef Kołak.

Wójt Zbigniew Szczepański, przyznał radnemu rację. Podkreślał także, że główna idea odblokowania miejsc postojowych dla petentów została zrealizowana. - Firma, która administruje tym parkingiem to firma ogólnopolska. Ona z tego żyje. Z drugiej strony myślę, że ona też ma interes żeby ludzie tutaj parkowali, także po 17.00. A jeśli cennik wręcz zniechęca do parkowania tutaj w soboty, w niedziele… Nie wiem jaki to jest biznes dla tej firmy ogólnopolskiej, że po tej godz. 17.00 to jest nadal płatne. Uważam, że to jest problem - mówił wójt.

Włodarz Gminy Chojnice deklaruje, że omówi ten temat z wicestarostą Mariuszem Paluchem, odpowiedzialnym za „zaprowadzenie porządku” na parkingu przy urzędach. - Myślę, że mamy też rolą służebną, jako samorządy. Priorytetem było odblokowanie tego parkingu dla naszych gości, ale w soboty urzędy nie funkcjonują - komentował Zbigniew Szczepański.

Anna Zajkowska