Panie na badanie!

Chojnicki szpital realizuje program profilaktyczny wczesnego wykrywania raka piersi. Już niebawem po raz trzeci w tym roku wyruszy na drogi mammobus. W tym zakresie szpital współpracuje z firmą Mammo – Med specjalizującą się w mobilnej mammografii.

Wnętrze mammobusu.   |  fot. mammo-med.com

autobus.jpgMammobus jest specjalnie zaprojektowany do wykonywania badań profilaktycznych raka piersi. Jest małą mobilną przychodnią - posiada powierzchnię 30m2 z wydzielonym pokojem badań, dwiema przebieralniami, poczekalnią dla sześciu osób, tak że panie nie muszą czekać na zewnątrz, recepcją łącznie ze stolikiem do wypełniania ankiet oraz ciemnią z pomieszczeniem socjalnym dla personelu. Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi około 20 % wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek. Jak najwcześniejsze wykrycie choroby, przy obecnym rozwoju medycyny, daje niemal całkowitą pewność wyleczenia. Badanie jest nieinwazyjne, bezbolesne i niekłopotliwe, pozwala na ocenę piersi pod katem występujących zmian. Z populacji 10 968 kobiet objętych badaniem mammograficznym uczestniczyło na dzień 1 września 2010 r. 4 268 pań z czego 1 658 zostało przebadanych w mammobusie. Zachęcamy Panie, które nie skorzystały z programu do wykonania mammografii w szpitalu  lub mammobusie.

Planujemy następujące terminy postoju mammobusu:

14.10.2010 - Konarzyny,

14 – 19.10.2010 – Czersk,

20 – 21.10.2010 – Brusy,

14 – 19.11. 2010 – Chojnice.

Zaproszenia na badania zostaną wysłane listownie. Po otrzymaniu zaproszenia konieczna jest rejestracja telefoniczna pod numer wskazany w zaproszeniu. Uwaga: Badaniem profilaktycznym objęte są Panie w wieku od 50 do 69 lat (roczniki 1941 – 1960) raz na dwa lata. Panie, u których w najbliższej rodzinie (matka, siostra, córka) wystąpił nowotwór piersi mogą wykonać mammografię po upływie 12 miesięcy od daty poprzedniego badania.
Prosimy o zabranie ze sobą dowodu tożsamości z numerem PESEL.

Joanna Łangowska