Pamięć, podziękowania i pieśni żeglarskie

Rok temu w Charzykowach rozpoczęła się 20 edycja Festiwalu Piosenki Żeglarskiej. Miał być to wyjątkowy festiwal i miał on przejść do historii. I niestety, tak się stało.

Charzykowski festiwal od lat ma wielu zwolenników z całej Polski, toteż tradycyjnie amfiteatr pękał w szwach.   |  fot. (m.n.)

Niestety, bo ubiegłoroczny piątkowy koncert w związku z przewidywaną burzą został przez organizatorów szybciej zakończony, a sobotni – ze względu na tragedię został odwołany. Imprezę, ze względu na zbliżającą się burzę oraz silny wiatr zakończono szybciej. I jak się okazało, była to dobra decyzja organizatorów z Gminnego Ośrodka Kultury. Nikt jednak nie zdawał sobie sprawy, że żywioł wyrządzi tak ogromne straty i co gorsza, spowoduje ofiary śmiertelne.

W piątek (10.08.) podczas pierwszego dnia 21 edycji festiwalu o wydarzeniach sprzed roku przypomniał wójt Zbigniew Szczepański. Minutą ciszy uczczono pamięć ofiar nawałnicy. Obecny na widowni wiceprezydent Warszawy, Michał Olszewski otrzymał od włodarza gminy podziękowanie za udzieloną pomoc, a także obraz (batik) i album o Kaszubach.

- Po nawałnicy gmina Chojnice otrzymała ok. 3 mln zł pomocy od 40 samorządów z całej Polski. Wsparcie z samej Warszawy to jedna czwarta tej kwoty - podkreślił  wójt. Pierwszy dzień XXI Festiwalu Piosenki Żeglarskiej w Charzykowach upłynął szczęśliwie w folkowych rytmach, tudzież w obecności kilka polskich zespołów: Atlantyda, Pyrates, Mietek Folk, Happy Crew, Zejman & Garkumpel oraz Marta Śliwa i piratów z Holandii.

Główny organizator, czyli Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach jak zawsze zadbał o dobrą muzyczną obsadę, staranną scenografię. Dzisiaj (11.08.) kolejne atrakcje w charzykowskim amfiteatrze, gdzie poznamy werdykt jury, a wystąpią m.in: Grzegorz Gooroo Tyszkiewicz i Łukasz Zięba, Hambawenah, Perły i Łotry, Stare Dzwony, The Nierobbers, North Cape.

Jury postanowiło przyznać następujące nagrody:

I miejsce „Wielki pagaj Ottona Weilanda”, łódź wiosłową, którą ufundowała firma Gańcza Yacht oraz nagrodę finansową w wysokości 3000,00 zł brutto otrzymał zespół FUCUS

II miejsce – Roman Traczyk

III miejsce – Lazy Jack

(m.n.)