Pamięć o tych, co odeszli

Tysiące ludzi odwiedzi dziś chojnickie cmentarze, by zapalić znicze i pomodlić się na grobach swoich bliskich i ważnych dla siebie osób. W tym roku pogoda jest łaskawa i na szczęście póki co, nie ma porywistego wiatru i opadów deszczu.

Znicze na grobach przede wszystkim stanowią symbol naszej pamięci o zmarłych. Co roku w dniu Wszystkich Świętych nekropolie pełne są świateł płomyków tlących się w zniczach.   |  fot. red.

Na cmentarzach odbędą się także procesje a 1 listopada kojarzy się przede wszystkim z odwiedzaniem cmentarzy, modlitwą za zmarłych i zapalaniem zniczy na grobach. Święto Wszystkich Świętych wprowadził dla całego kościoła papież Grzegorz IV w 834 roku jako symbol pamięci o zmarłych.

Jest to jedyny dzień w roku, który skłania nas do wspomnień o zmarłych, do zadumy i refleksji. Zaduma nad losem ludzi zmarłych towarzyszy człowiekowi od czasów prehistorycznych. I od najdawniejszych czasów powstają cmentarze, które dla chrześcijan są miejscami świętymi, otaczanymi czcią ze względu na zmarłych, którzy tam spoczywają oraz wiarę w ich życie pozagrobowe.

(red.) (olo)

Zapisz