Otyłość – walka z przeciwnikiem? – jak się odchudzać za pomocą zmian w diecie?

Bycie otyłym wiąże się z wieloma problemami natury zdrowotnej. Mowa tu chociażby o zwiększonym ryzyku cukrzycy, miażdżycy, czy też nadciśnienia. Choroby te potrafią odczuwalnie wpłynąć na stan zdrowia i wymagać kosztownego leczenia.

Program zdrowego odchudzania pomoże raz na zawsze rozprawić się z nadwagą i w końcu cieszyć się wymarzoną sylwetką.   |  fot. nad.

Warto więc spróbować pozbyć się zbędnych kilogramów. Nie jest to łatwe przedsięwzięcie, aczkolwiek skutkuje wieloma pozytywnymi efektami, wartymi wysiłku.

Potrzebne zmiany w sposobie odżywiania

Aby pozbyć się nadprogramowych kilogramów, należy przede wszystkim odciążyć przewód pokarmowy. Otyłość jest często konsekwencją wybierania produktów mocno przetworzonych i wysokokalorycznych. Wobec tego niezbędnym krokiem będzie wprowadzenie diety lekkostrawnej. Pomaga ona w przypadku, gdy cierpi się na dolegliwości ze strony jelit oraz żołądka. Mowa tu chociażby o:

gazach,

wzdęciach,

biegunce,

refluksie żołądkowo-jelitowym,

zespole jelita drażliwego.

Przed rozpoczęciem diety powinno się bowiem dokładnie poznać jej zasady, co pozwoli uzyskać zadowalające efekty.

Liczenie kalorii - czy to ma sens?

Najskuteczniejsza dieta odchudzająca to oczywiście dieta redukcyjna. Polega ona na tym, że organizmowi dostarcza się znacznie mniej kalorii niż wynosi jego zapotrzebowanie. Trzeba je oczywiście odpowiednio wyliczyć, uwzględniając aktywność fizyczną oraz podstawową przemianę materii. Ten sposób odżywiania jest świetnie opisany w artykule "Dieta redukcyjna – najważniejsze zasady i polecane produkty. Przykładowy jadłospis na diecie redukcyjnej". Dieta redukcyjna pomaga pozbyć się nawyku podjadania między posiłkami oraz sięgania po produkty wysokokaloryczne, takie jak na przykład słodycze lub chipsy.

Trzeba jednak nauczyć się liczenia kalorii - może w tym pomóc odpowiednia aplikacja na telefon. Należy również zakupić dokładną wagę kuchenną, aby móc mierzyć, jakie ilości jedzenia rzeczywiście wkładamy na talerz. Co ciekawe, tyje się nie tylko od jedzenia słodyczy czy fastfoodów. Jeżeli odżywiamy się zdrowo, ale regularnie przyjmujemy za dużą ilość kalorii w stosunku do naszych potrzeb, również będziemy przybierać na wadze.

Na jakie produkty należy uważać?

Czy jedzenie powszechnie uważane za pełne witamin i minerałów pomoże w odchudzaniu? Niekoniecznie. Trzeba bowiem patrzeć głównie pod kątem tego, ile w 100 gramach produktu znajduje się kalorii. Zdrowe, ale niestety bardzo kaloryczne produkty to między innymi:

rozmaite rodzaje orzechów,

pestki słonecznika i dyni,

bakalie,

chipsy z owoców,

masło orzechowe,

bataty,

oleje (np. kokosowy, oliwa z oliwek),

suszone owoce,

mieszanki musli i granola,

pieczywo pełnoziarniste.

Czy wobec tego należy zrezygnować ze wszystkiego powyżej? Oczywiście, że nie. Trzeba jednak pilnować, aby przypadkiem nie przekroczyć liczby kalorii, którą się ustaliło. Wiele osób nie ma bowiem pojęcia, iż zdrowe produkty mogą przyczynić się do powstawania nadwagi.

Jak radzić sobie z głodem?

Zwłaszcza na początku diety może występować nieustanne, denerwujące ssanie w żołądku. Jest on bowiem przyzwyczajony do większych porcji i domaga się posiłku. W takiej sytuacji należy przede wszystkim pić dużo wody lub niesłodzonej herbaty. Kawa także będzie dobrym wyborem, ale nie dla osób z nadciśnieniem i w odpowiednich ilościach. Warto sięgać po niskokaloryczne produkty, które zwiększą objętość posiłków, nie dostarczając przy tym zbyt dużo kalorii. Mowa tu głównie o warzywach zawierających dużą ilość wody, takich jak:

ogórek,

sałata,

pomidor,

cukinia,

rzodkiewka,

marchew,

kapusta.

Jest ich tak dużo, że każdy z łatwością wybierze coś dla siebie. Dieta nie ma być karą, a jedynie narzędziem, które pomoże wypracować dobre nawyki. Warto więc jeść produkty, jakie się lubi, aczkolwiek trzeba zwracać uwagę na ich ilość i to, ile kalorii dostarczają.

(mat, zewnętrzny)