Otton Weiland z kamieniem na 100 - lecie

Na początku przyszłego roku w parku 1000-lecia stanie okolicznościowy kamień z tablicą upamiętniającą założyciela i pierwszego prezesa Chojnickiego Klubu Żeglarskiego Ottona Weilanda.

Jednym z największych żeglarskich bohaterów przedwojennej Polski był Otton Weiland. Od 1912 roku pływał po Jeziorze Charzykowskim. Dzięki pasji stworzył silny ośrodek żeglarski, zorganizował Klub Żeglarski Chojnice i był jednym z założycieli PZŻ.   |  fot. arch.

To pomysł radnego Kazimierza Jaruszewskiego. - Ponawiam swoją prośbę, aby na terenie parku 1000 - lecia upamiętnić postać i zasługi Ottona Weilanda, jednego z najwybitniejszych w XX stuleciu animatorów żeglarstwa wodnego i lodowego, cenionego konstruktora łodzi i bojerów

- Uważam, że zbliżająca się 100. rocznica powrotu Chojnic do ojczyzny byłaby najbardziej stosownym terminem, aby uhonorować człowieka, który był rzecznikiem pokojowego i przyjaznego współistnienia dwóch narodów: Niemców i Polaków – mówi Kazimierz Jaruszewski. I dodaje: Nie widzę potrzeby wznoszenia żadnej kosztownej instalacji z bojerem naturalnych rozmiarów, wystarczy estetyczny kamień z okolicznościowym napisem bądź skromna tablica memoratywna.

Ślizgi. Jezioro Zakonne 1927 r.

Dlaczego kamień z pamiątkową tablicą miałby stanąć właśnie w parku? - Fragment współczesnego parku to miejsce prób pierwszych ślizgów lodowych skonstruowanych przez Ottona Weilanda – wyjaśnia Jaruszewski. - W przyszłorocznym budżecie miasta zostaną zarezerwowane środki finansowe, które zostaną przeznaczone na wykonanie i zamontowanie do 31 stycznia okolicznościowego kamienia wraz z tablicą upamiętniającą osobę Ottona Weilanda. Odsłonięcie kamienia w w okresie obchodów setnej rocznicy powrotu Chojnic do ojczyzny, w sposób szczególny uhonoruje postać Ottona Weilanda – mówi burmistrz Arseniusz Finster.

Otton Weiland był m.in. prekursorem i inicjatorem powstania w 1919 roku Towarzystwa Przyjaciół Żeglarstwa, które w marcu 1922 roku przekształciło się w Chojnicki Klub Żeglarski. Ta data uważana jest za historyczny moment narodzin sportowego żeglarstwa śródlądowego w Polsce. Był też m.in. wiceprezesem Polskiego Związku Żeglarskiego. Urodził się w październiku 1887 roku, zmarł w grudniu 1966 roku.

(olo). Fot. ze zb. (red.)


  1. 6 września 2019  10:09   Bardzo dobry pomysł.   anonim

    Bardzo dobry pomysł.

    21
    1