Oświetlenie w domu – jakie lampy wybrać do salonu?

Dobrze dobrane oświetlenie pełni nie tylko funkcje praktyczne. Może podkreślić klimat wnętrza, a także sprawić, że będzie ono prezentowało się jeszcze bardziej atrakcyjnie.

Oświetlenie decyduje nie tylko o nastroju wnętrz, ale także o ich funkcjonalności.   |  fot. (nad.)

Jakie zatem oświetlenie wybrać do salonu, by stworzyć w nim coś wyjątkowego i jednocześnie dobrze doświetlić wszystkie miejsca w tym pomieszczeniu?

Jakie oświetlenie wybrać do salonu?

Salon to pomieszczenie, w którym spędzamy bardzo dużo czasu. Często pełni on różne funkcje – sypiali, gabinetu, miejsca zabaw czy spotkań ze znajomymi. W salonie mamy też często swój ulubiony fotel do czytania czy oglądania telewizji. Właśnie dlatego trzeba zadbać o zróżnicowane oświetlenie w salonie. W tym pomieszczeniu powinny się znaleźć przede wszystkim takie elementy oświetleniowe jak:

lampy sufitowe – lampy sufitowe to podstawa oświetlenia w każdym pomieszczeniu. Do salonu warto wybrać lampę, która będzie miała kilka źródeł światła, które można nakierować w wybraną stronę. Jeżeli pomieszczenie jest duże i połączone z jadalnią, wówczas dobrze jest wybrać kilka mniejszych lamp sufitowych umieszczonych w centralnym punkcie pokoju oraz nad stołem czy w pobliżu sofy. Warto zadbać o to, by poszczególne lampy można było włączyć osobno;

lampy stojące – lampy stojące przydają się szczególnie w miejscach, gdzie się relaksujemy np. przy fotelu, w którym często czytamy czy pijemy kawę. Lampa taka pozwala na doświetlenie jednego miejsca bez korzystania z górnego oświetlenia;

lampa stołowa – lampa na stół przyda się szczególnie w sytuacji, gdy w salonie również pracujemy – mamy swój gabinet i często pracujemy przy stole. Taka lampa pozwoli na doświetlenie obszaru roboczego.

Przykłady wyżej wymienionych lamp znajdziesz na stronie dotd.pl, gdzie przedstawione zostały nowoczesne, designerskie modele, wpisujące się w nowoczesne trendy wnętrzarskie. Dodatkowo ciekawym pomysłem jest wykorzystanie taśm ledowych do ozdobnego oświetlenia wnętrza mebli np. witryn czy regałów, a także wnęk.

Dzięki nowoczesnym technologiom można dodatkowo regulować natężenie światła oraz jego kolor, co pozwala na uzyskanie jeszcze ciekawszych efektów dekoracyjnych.

(nad.)

Zapisz