Oświatowe przetasowania

Przed ewentualnym wprowadzeniem reformy oświaty samorządowcy i dyrektorzy szkół naradzają się, jak najmniej kolizyjnie dokonać zmian w strukturze oświaty zarządzanej przez miasto. Jak się okazuje, zamysły burmistrza i dyrektorów nie zawsze są zbieżne.

Reforma oświaty to poważne wyzwanie dla Chojnic. Na zdjęciu SP 5.   |  fot. (ro)

W śródmieściu nie chcą łączenia szkół SP 1 i Gimnazjum nr 2 wylicza burmistrz Finster. - Gimnazjum nr 1 chce tworzyć od podstaw szkołę podstawową. Będę szanował i preferował autorskie rozwiązania dyrektorów szkół. Te pomysły będziemy starali się zrealizować. Jakie są planowane roszady? Dotychczasowy Zespół Szkół nr 7 ma pozostać w niezmienionym kształcie, gimnazjum nr 2 ma być zmienione w szkołę podstawową, SP 13 i 5 pozostaną w niezmienionym stanie a Gimnazjum nr 1 ma stać się szkołą podstawową.

Decyzje o nowej rejonizacji to najtrudniejsza sprawa. Będziemy nad tym pracować przez dwa tygodnie. Dyrektorzy muszą uznać, że są rodziną, nie  mogą ciągnąć kołdry w swoją stronę. Wprowadzenie tej reformy to też wyzwanie natury finansowej. Obecna subwencja oświatowa w mieście wynosi 28 mln złotych, miasto dokłada od 10 do 14 mln . - W najbliższych latach utrzymamy tę dopłatę, nie będziemy oszczędzać, ale nie znajdziemy dodatkowych pieniędzy, by zwiększyć interwencję. Recepta na reformę?

- Oprócz rejonizacji musimy poprosić rodziców o wyrozumiałość. Jeśli ma powstać np. szkoła podstawowa w śródmieściu, będzie nabór od września a pozostanie tam 2 i 3 klasa gimnazjum. My musimy dopełniać tę szkołę kolejnymi oddziałami szkoły podstawowej. Rejonizacja dotknie więc nie tylko te rekrutowane ale i te, które są już wpisane do danych oddziałów.

- Najlepiej przenosić całe oddziały Podobnie jest w SP 5. Kłopot to SP 3 - oddalone od gimnazjów. Dam też zgodę na otwieranie oddziałów przedszkolnych w każdej szkole. Mamy tez pomysł na utworzenie liceum ogólnokształcącego w obecnym gimnazjum nr 1. Czeka nas przeprawa w powiecie. Profil musimy wymyślić.

Więcej – w relacji video.

(ro)

  1. 23 października 2016  21:27   Powiat ma problemy z naborem do I klas szkół powiatowych   obserwator

    a w gimnazjum ma jeszcze dodatkowo powstać liceum. Głupi pomysł, przeciez w tej szkole jest technikum mundurowe, ktore juz zabiera powiatowi sporo uczniów. To jest chore, tworzyć coś na siłę. Niech lepiej zajmą się tworzeniem porządnej szkoły podstawowej, aby odciążyć SP-3 i po co tam jeszcze wrzucać pieniądze na rozbudowę, szkoda pieniędzy, skoro baza lokalowa jest bardzo dobra w gimnazjum nr 1. Po co w G-1 wynajmuje się pomieszczenia skoro można zapełnić sale lekcyjne uczniami z przeładowanej SP-3. SZKODA PIENIĘDZY NA ROZBUDOWE SP-3. Zacznijcie szanować publiczne pieniądze.

    6
    7