Orszak Trzech Króli w Chojnicach

W południe rozpoczął się coroczny Orszak Trzech Króli. Tradycyjnie trasa wiodła z Placu Emsdetten na Stary Rynek. Za orszakiem, w skład którego oprócz Trzech Króli weszły m.in. dzieci z chojnickich szkół, podążali chojniczanie.

W tym roku po raz kolejny odbył się Orszak Trzech Króli.   |  fot. (olo)

W tym roku wspominano też słowa Papieża Jana Pawła II wypowiedziane dokładnie 40 lat temu na Placu Zwycięstwa w Warszawie: „Wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!".

Chojnicki orszak to inicjatywa działania wspólnoty lokalnej społeczności. Scenariusz tej jednej z największych rodzinnych, plenerowych imprez jest wszędzie podobny, ponieważ oparty jest na ewangelicznym przekazie – Mędrcy ze Wschodu (w tradycji przyjęło się, że było ich trzech) wyruszają za Betlejemską Gwiazdą, by odkryć w ubogiej, niepozornej szopie najprawdziwszego Boga.

Trzej Królowie oddają mu pokłon, objawiając go tym samym całemu światu. Po drodze napotykają różnych gości – dwór Heroda, diabelską karczmę, kolejną czeredę diabląt, ale i aniołów, którzy strzegą, by orszak dotarł do celu. Podobnie jak w poprzednim roku, Święta Rodzina oczekiwała na Mędrców na scenie na Starym Rynku.

Tekst i fot. (olo)

Zapisz