Organy i męskie głosy

To już przedostatni koncert organowego lata w kościele gimnazjalnym. Bardzo ciekawy, bo oprócz organów zabrzmiał też Męski Zespół Chorałowy.

Zespół jeszcze nie w pełnym składzie ...   |  fot. Maria Eichler

Tym razem przy organach zasiadł Paweł Pawłowicz, który zagrał utwory Bacha i Sawy z towarzyszeniem swoich kolegów z Męskiego Zespołu Chorałowego z Bydgoszczy, a samodzielnie wykonał Fantazję G-dur Bacha. Potem już a capella  zaśpiewali członkowie tego ciekawego składu, który pracuje od 2013 r. pod dyrekcją prof. Mariusza Kończala, dyrygenta i założyciela zespołu.

W repertuarze mają m.in. pieśni Gomółki, Piotra z Grudziądza, Palestriny, Tallina, Mendelssohna, Koszewskiego i Gjeilo, a kto był na koncercie w niedzielę, ten wie, że pieśni śpiewane przez Męski Zespół Chorałowy brzmią niebiańsko.

Muzyka się obroni

Wiedział o tym dobrze organista z bazyliki Przemysław Woźniak, bo za dużo o koncercie mówić nie chciał. – Niech muzyka sama się obroni – powiedział  słuchaczom, którzy szczelnie wypełnili świątynię. I muzyka faktycznie się obroniła. A dla chojniczan zaśpiewali Mariusz Kończal, Paweł Pawłowicz, Marcin Wątorski, Marcin Możejko, Marek Przywarty i Artur Strugała. To studenci albo absolwenci bydgoskiej Akademii Muzycznej i ich przyjaciele, którzy chcą pielęgnować tradycję chorału gregoriańskiego jako najstarszej i najbardziej autentycznej formy śpiewu liturgicznego Kościoła.

Przemysław Wożniak

Dobra robota

Po koncercie  była owacja na stojąco i bis, a Przemysław Woźniak wyznał, że miło mu gościć w Chojnicach swojego profesora, z którym spotyka się po trzynastu latach. – Był pilnym studentem – komplementował go prof. Mariusz Kończal. – I z wielkim szacunkiem obserwuję to, co robi teraz. Ten festiwal to dobra robota. Kolejny koncert 19 sierpnia o godz. 20. Na organach zagra Karol Hilla, a wystąpi też chór Akademii Morskiej z Gdyni. Przyjdźcie, bo to już ostatni raz!

Tekst i fot. Maria Eichler

Zapisz

  1. 6 sierpnia 2018  18:24   Ciekawi mnie,kto był ...   anonim

    Ciekawi mnie,kto był sponsorem koncertu ?,oraz jaką kwotę wypłaciła Parafia,a ile sponsorzy ?.Czy UM też był sponsorem?.Stale pamietajmy,kto i dlaczego zapłacił za remont organów w Kościele Gimnazjalnym ?

    2
    5
    Odpowiedz