Operetkowo i musicalowo w Ogorzelinach

Operetka i znane przeboje muzyki klasycznej na wiejskim koncercie? Wydaje się nieprawdopodobne, a jednak! W poniedziałkowe święto (15.08.) przy WDK w Ogorzelinach odbył się recital, na którym wystąpili soliści z bydgoskiej Opery Nova.

Zgromadzona publiczność nagrodziła wykonawców głośnymi brawami i owacją na stojąco.   |  fot. nad.

Oraz dzieci z grupy muzycznej działającej w tej miejscowości. Wykonali oni przeboje z musicali, popularne piosenki i najbardziej znane operetkowe arie.  Jako pierwsze wystąpiły młode wokalistki z Ogorzelin, przygotowane przez p. Mateusza Milewskiego – instruktora z WDK, ale też wykształconego muzyka. Występ oczarował publiczność i świetnie wprowadził zgromadzonych tego dnia słuchaczy w koncertowy nastrój.

Później przyszedł czas na śpiewaków z Opery Nova. Publiczność miała okazję posłuchać m. in. arii Adeli z operetki „Zemsta nietoperza”, którą wykonała Marta Ustyniak dysponująca wspaniałym sopranem. Wokalistka odnalazła się także w przebojach muzyki rozrywkowej - zaśpiewała m.in. piosenkę „Ja się boję sama spać” i wielki przebój z repertuaru Heleny Vondrackovej „Malowany dzbanku”.

Prócz głosu artystka zachwyciła też publiczność swoimi kreacjami scenicznymi i grą aktorską. Wielkie brawa zebrał Dariusz Pietrzykowski. Tenor wykonał m.in. znany utwór z operetki „Kraina uśmiechu”- „Twoim jest serce me” a także pieśń Jana Kiepury „Brunetki, blondynki…”. Zgromadzone na koncercie osoby zadziwiła skala jego głosu.

Równie interesujący okazał się występ Adama Zaremby - barytona pochodzącego z Chojnic. Artysta zaśpiewał m.in. pieśń Adama „Lat dwadzieścia miał mój dziad...” z operetki ,,Ptasznik z Tyrolu” . Jego występ rozbawił słuchaczy do łez. Prócz wymienionych utworów artyści wykonali dużo więcej arii i piosenek, także w duetach. Koncert zakończył utwór „Amigos para sempre”, który został odśpiewany w trio. Wszyscy wykonawcy biorący udział w poniedziałkowym koncercie otrzymali owację na stojąco.

Warto wspomnieć tu o Andrzeju Zborowskim, który doskonale poprowadził imprezę i przybliżył słuchaczom historię poszczególnych utworów, a także o niezawodnym Trio jazzowym, pod kierownictwem Bogdana Ciesielskiego,  która towarzyszyła wokalistom. Koncert okazał się bardzo udany. Operetka dotychczas wydawała się mieszkańcom wsi czymś niedostępnym, przeznaczonym jedynie dla elit.

Ludziom mieszkającym w niewielkich miejscowościach ciężko dostać się do odległych filharmonii, często nie stać ich też na bilety. Koncert przybliżył im muzykę klasyczną i sprawił, że wysoka kultura stała się bardziej dostępna. Wydarzenie dofinansowane z MKiDN w ramach Programu „Kultura Dostępna”.

Dorota Chmara