Ojczyznę kochać trzeba i szanować …

Zbliża się Narodowe Święto Niepodległości. My już dziś mieliśmy w „Siódemce” okazję nie tylko rzucić okiem na teledysk znanego zespołu T. Love, ale i przeżyć do głębi przebój pt. „Wychowanie”. „Ojczyznę trzeba kochać i szanować".

Uczniowie na scenie w inscenizacji ”Niepodległa, suwerenna, wolna” .   |  fot. nadesłane

Wszyscy to wiedzą. I po co to powtarzać? Bo.. są takie dni, kiedy Ojczyzna mówi do nas: „Sprawdzam!”. „Sprawdzam, czy wierzysz w to, co mówisz”. Taką niecodzienną powtórkę przed klasówką z patriotyzmu przygotowała dla nas grupa gimnazjalistów pod czujnym okiem Marzeny Stolp i Rafała Lew Kiedrowskiego.

Stanęli na scenie murem, by w inscenizacji pt. ”Niepodległa, suwerenna, wolna” opowiedzieć o tym, jak trudno było Polsce odzyskać niepodległość. O tym, jak jeszcze trudniej było tę wolność utrzymać.

Martyna, Kamila, Patryk, Hubert, Wojtek, Roksana, Julia, Zosia i Weronika przywołując słowa polityków i poetów uświadomili nam, że „Polacy chcą niepodległości, lecz pragnęliby, aby ta niepodległość kosztowała dwa grosze (…), a niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale i bardzo kosztownym.” I trzeba było, i trzeba nadal wiele trudu, żebyśmy mogli „mieszkać w swoim domu i stąpać po swych własnych schodach”.

1

Wyjaśnili cel naszego spotkania pod sztandarami obu szkół i biało - czerwoną, narodową flagą. Przywołali trudne daty z historii Polski – lata rozbiorów, rok 1914 i 1918, 1  i 17 września 1939 r., czasy PRL-u, marzec 1968 r., grudzień 1970 r., sierpień 1980 r. i wreszcie 4 czerwca 1989 r., i słynne telewizyjne wystąpienie J. Szczepkowskiej oznajmiające koniec  epoki komunizmu.

Przywołali je, bo „to co przeżyło jedno pokolenie, drugie przerabia w sercu i pamięci” i to my jesteśmy tym pokoleniem. Tym drugim. Niepodległość, suwerenność, wolność to nie jeden z tematów z podręcznika. To życie i śmierć naszych rówieśników. Marysi, której historię opowiedziała nam Denisa. Chciała się uczyć czytać i pisać, poznawać nowych kolegów, ale z drogi do szkoły zawróciły ją przeraźliwie wyjące syreny alarmowe.

Niewiele od niej starszy był Janek Wiśniewski, ofiara wypadków grudniowych. Obraz jego śmierci namalowała niezwykle przejmująco swoim niepowtarzalnym, niskim i silnym głosem Weronika Kowalska, nie zdająca sobie chyba sprawy z tego, jak wielkie wrażenie na widzach wywarł jej występ.

2

Niejeden miał kluchę w gardle, niejednemu pokulała się po policzku łza. Gromkie oklaski zebrał również Wiktor Hejnicki, wykonawca słynnych „Murów” i pieśni „Żeby Polska”, wokalista świadomy swojego talentu, patrzący publiczności głęboko w oczy, żebyśmy dobrze tę lekcję historii zapamiętali.

Zapamiętamy, na pewno! Także dzięki Martynie Wirkus, pięknie interpretującej „Pieśń o żołnierzach z Westerplatte” i Weronice Janta, która przeniosła nas subtelnie w świat przedwojennych szlagierów.

Dziękujemy za tę artystyczną lekcję. Julia Tylicka mówiła  słowami ballady „Jeszcze trochę poczekaj, dorośnij, opowiemy ci o tych wypadkach”. Już dorośliśmy. Możemy szczerze powtórzyć za Muńkiem Staszczykiem „Ojczyznę kochać trzeba i szanować”!

ZS nr 7

  1. 8 listopada 2014  13:13   Należy kochać OJCZYZNĘ   Ciekawy

    która jak matka kocha swoje dzieci czyli obywateli, ale nie mam zamiaru kochać takiej ojczyzny która jest jak najgorsza macocha, od której uciekło 3mln. dzieci, a prawie 1mln. jest głodnych niedożywionych, bez książek do szkoły i bosych! Mam rację, czy nie?

    0
    0
  2. 8 listopada 2014  09:40   Ojczyzna łamie też prawa ...   anonim

    Ojczyzna łamie też prawa zagwarantowane w Konstytucji, o tym też przypomnieliście?

    0
    0
  3. 8 listopada 2014  08:53   A Ojczyzna musi dbać o ...   XXX

    A Ojczyzna musi dbać o obywateli bo jak na razie ojczyzna utozsamia mi sie z władzą dbająca o swoje interesy.Wystarczy przykład milionów Polaków na emigracji którzy znależli tam prawdziwą ojczyznę ,smutne co.Pozdrawiam.

    0
    0
  4. 7 listopada 2014  20:41   Szczepkowska obecnie ...   anonim

    Szczepkowska obecnie skłócona ze wszystkim palnęła gafę do dziś powielaną, że w Polsce skończył się komunizm, on się nie skończył, bo nigdy go nie było, skoro nie potrafiła rozróżnić systemu to strzeliła jak kulą w płot, a teraz wszyscy tę gafę powielają, wstyd! Tym bardziej, że utrwalacie jej gafę wśród uczniów!

    0
    0