Ognisko pokoleń w starym ogólniaku

Antoni Horst to kolejny absolwent przedwojennego gimnazjum, który ma swój portret w galerii na piętrze Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Chojnickich w Chojnicach.

Tort kroi dyrektorka ogólniaka Małgorzata Gierszewska.   |  fot. Maria Eichler

W czwartek 27 września Towarzystwo Przyjaciół LO zaprosiło do auli na „Ognisko pokoleń”, które integruje uczniów, nauczycieli i sympatyków szkoły. Za każdym razem na korytarzu przybywa też jeden portret – albo zasłużonego nauczyciela, albo absolwenta. O działalności TPLO mówił na początku prezes stowarzyszenia Krzysztof Bigus, on też witał gości.

Zasłużony medyk

Tym razem na odsłonięcie czekała podobizna Antoniego Horsta, wybitnego lekarza, który chodził do gimnazjum w latach 1926 – 1934. Horst studiował medycynę w Poznaniu, a w roku 1950 miał już tytuł profesora. Karierę naukową związał z Poznaniem, m.in. był rektorem Akademii Medycznej  w tym mieście, ale też członkiem PAN oraz wielu towarzystw naukowych i stowarzyszeń. Zmarł w 2003 r.

Olgierd Buchwald

Jego sylwetkę przedstawił wicedyrektor Zespołu Szkół Olgierd Buchwald. Obraz odsłonił m.in. burmistrz Arseniusz Finster, a potem w asyście uczniowskiej portret został wyekspediowany na swoje miejsce na ścianie korytarza. Robi się tam coraz ciaśniej…

Chopin i japońskie klimaty

Wieczór w auli był nastrojowy, bo zebrani wysłuchali recitalu fortepianowego Weroniki Jaroszewicz, obecnie pobierającej nauki w szkole muzycznej w Gdańsku, ale wychowanki Grażyny Szumskiej. Mazurki i polonez As-dur Chopina w wykonaniu stypendystki burmistrza pięknie zabrzmiały w tym miejscu. Potem wszystkich zaciekawił kolekcjoner sztuki japońskiej Roman Widawski, który przywiózł do Chojnic kolejną część swoich przebogatych zbiorów. Malarstwo w różnych odmianach cieszyło oko.

A o swoich eksponatach opowiadał sam właściciel. - Ile  tego mam? – śmiał się. – Szczęśliwi  nie liczą…A tak na poważnie miałem część zbiorów skatalogowaną w komputerze, z nazwiskami twórców i datami, ale tak się stało, że …przejechałem komputer samochodem. I teraz trudno to odtworzyć. Ale powoli to robię. Wystawa w auli była gotowa na Dni Kultury Japońskiej, które właśnie się zaczęły. Dziś (piątek) oficjalne otwarcie.

A na deser był tort. Kroiła świeżo upieczona babcia – dyrektorka szkoły Małgorzata Gierszewska, która cieszy się z przyjścia na świat małego Franka.

Tekst i fot. Maria Eichler 

Zapisz

 1. 3 października 2018  11:02   Muzyka (1)   xyz59

  Czy nadal w salach Liceum przylegających do kościoła gimnazjalnego słychać organy lub śpiew ? Pamiętam lekcje języka francuskiego/ na poddaszu?!/ lub SPRAWDZIANY z matematyki u mgr. Pruskiego i dochodzące z kościoła dźwięki mszy ŻAŁOBNEJ !!!

  2
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 10 października 2018  11:26   gość   anonim

   teraz mało co słychać...brak codziennych mszy św. świątynia służy tylko wybranym "ku pamięci"...jest pięknie wewnątrz odnowiona....ale aby wejść z ulicy nie możliwe...dobra zmiana...

   0
   0
 2. 28 września 2018  13:52   Fajna   Dd

  Impreza. Z radością zauwazam, że portal Chojnice.com stal się moim ulubionym źródłem informacji o zdarzeniach w regionie. Szybko i obiektywnie, czyli tak jak powinno być. Gratuluję.

  17
  0
  Odpowiedz