Odkrywamy Pomorskie. Bory Tucholskie

Jeden z największych kompleksów borów sosnowych w Polsce. Miejsce, gdzie w ciszy i spokoju rozwija się flora i fauna charakterystyczna dla tej części świata. Bogactwo rzek, jezior i torfowisk, gdzie życie płynie swoim własnym rytmem.

Po Borach Tucholskich oprowadza Wojciech Jurojć.   |  fot. screen YT

Jeden z najpiękniejszych i najbardziej dziewiczych, nieskalanych ludzką działalnością regionów w Polsce i Europie. W podróż z cyklu #OdkrywamyPomorskie zabierze nas Wojtek Jurojć autor bloga conscioustraveler.pl, propagator filozofii świadomego podróżowania, które właśnie w tym pomorskim regionie nabiera wyjątkowego znaczenia.

Odkrywanie Borów Tucholskich warto rozpocząć od wizyty w Rezerwacie Przyrody Kręgi Kamienne w Odrach (od 1:15 na powyższym filmie). Są to największe kręgi kamienne w Polsce, a drugie pod względem wielkości w Europie. Badania archeologiczne wykazały, że jest to cmentarzysko składające się z grobowców rodzinnych, prawdopodobnie Gotów z I i II w. n.e. Warto również podkreślić przyrodnicze walory tego miejsca. Znajduje się tu około 40 gatunków porostów i 6 gatunków mchów, które porastają te owiane nutą tajemnicy głazy.

Wśród niezwykle atrakcyjnych przyrodniczo miejsc warto również poświęcić chwilę na poznanie twórczości Józefa Chełmowskiego zwanego kaszubskim Leonardo Da Vincim. Ten niezwykle utalentowany artysta, filozof, konstruktor żył i tworzył w miejscowości Brusy – Jaglie, gdzie w niewielkim gospodarstwie działa obecnie skansen prezentujący prace artysty nawiązujące do historii i kultury Kaszub i Borów Tucholskich.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych skarbów tego regonu jest Park Narodowy Bory Tucholskie – Światowy Rezerwat Biosfery UNESCO. Zachwyca bogactwem flory i fauny, czaruje śpiewem ptaków i szumem drzew. Park Narodowy Bory Tucholskie poznawać należy przede wszystkim pieszo. Spacery i piesze wycieczki po parku to najpopularniejsza forma aktywności. Niemniej park zwiedzać można również na rowerze.  To właśnie największa sieć dróg rowerowych w okolicy zwana Kaszubską Marszrutą, każdego roku przyciąga miłośników dwóch kółek, do eksplorowania przyrody i okolicznych miejscowości. Oznakowane pętle tworzą gotowe kilkugodzinne trasy dla turystów, o stosunkowo łatwym przebiegu, idealnym na rodzinne wycieczki.

Subregion Bory Tucholskie to oprócz przyrody, również atrakcyjne miejscowości z bogatą historią. Człuchów, Chojnice zachwycają miłośników kultury i są doskonałą opcją na kilkugodzinne rodzinne wycieczki po mieście. Na koniec klika kadrów dla miłośników żeglarstwa, Jezioro Charzykowskie to akwen wodny doceniany przez miłośników sportów wodnych w Polsce. Szkółki żeglarskie, wypożyczalnie sprzętu i idealne warunki do uprawiania tego sportu sprawiają, że zarówno wyczynowcy jak i amatorzy korzystają z uroków tego miejsca przez większość miesięcy w roku.

Więcej informacji na temat Borów Tucholskich znajdziecie na https://pomorskie.travel/ Film powstał we współpracy z:Starostwem Powiatowym w Chojnicach, www.powiat.chojnice.pl. Stowarzyszeniem Wdzydzko – Charzykowska Lokalna Grupa Rybacka „Mòrénka” www.lgrmorenka.pl. Fundacją im. Józefa i Jadwigi Chełmowskich www.fundacja.jozefchelmowski.pl. Zofią Breske – kustosz rezerwatu Kręgi Kamienne w Odrach

mat. pomorskie.travel