Oddali hołd ofiarom niemieckiego terroru

W niedzielę 24 października zapłonęły znicze w miejscach egzekucji i niemieckiego terroru na ziemiach wcielonych w czasie II wojny światowej do III Rzeszy.

Akcja Zapal Znicz Pamięci ma wymiar edukacyjno – patriotyczny, jest zarazem hołdem dla pomordowanych przez Niemców.   |  fot. screen video

W tym roku bydgoska delegatura Instytutu przypomniała m.in. o „Dolinie śmierci” w Chojnicach.  Akcja jest wspólną inicjatywą pięciu Oddziałowych Biur Edukacji Narodowej IPN oraz Programu I Polskiego Radia, a także regionalnych rozgłośni radiowych Polskiego Radia z Poznania, Bydgoszczy, Katowic, Łodzi oraz Gdańska, które obejmują swoim działaniem obszar ziem polskich wcielonych do III Rzeszy podczas II wojny światowej. W Chojnicach IPN reprezentował pomorski koordynator tej akcji Mirosław Sprenger, który na wstępie uroczystości przedstawił jej założenia.

IPN szacuje, że tylko w 1939 w b. województwie pomorskim (dziś kujawsko-pomorskie i pomorskie) zamordowano ok. 30 tys. osób, głównie inteligencji. Zwrócił się do obecnych, by w najbliższych dniach zapalali znicze i w innych miejscach masowych egzekucji, a zdjęcia dokumentujące to wysyłali do gdańskiego IPN. Następnie ks. Jarosław Burandt, proboszcz z pobliskiej parafii pw. Chrystusa Miłosiernego, odmówił modły za dusze pomordowanych w Dolinie Śmierci.

Znicze przy pomniku obok krzyża oraz przy powstałej w br. symbolicznej mogile, zawierających prochy zamordowanych znalezione w czasie niedawnych poszukiwań archeologicznych, złożyli m.in. archeolog Dawid Kobiałka, uczestnik poszukiwań i członek Grupy Rekonstrukcyjno – Historycznej „Ziemia Krajeńska” z Sępólna Daniel Nita, Urszula Steinke (córka zamordowanego w Dolinie Śmierci), delegacje władz miasta, Prawa i Sprawiedliwości, Rycerze Kolumba, harcerze.

Szczegóły uroczystości  w relacji video.

(je)