Od września "prawko" na samochód można zdawać w Chojnicach

W przyszłym tygodniu, dokładnie 2 września, otwarty zostanie chojnicki oddział Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Zlokalizowany jest on przy ulicy Gdańskiej, na terenie dawnej giełdy.

Budynek filii, „górka” i plac manewrowy przy chojnickiej filii PORD są już gotowe. Pierwsze egzaminy zaplanowano na 7 września.   |  fot. A. Zajkowska

Pierwsze egzaminy na kategorię B ruszą prawdopodobnie 7 września, jednak z powodów technicznych, data ta może ulec zmianie. Kandydaci na kierowców będą mogli podejść do teoretycznego i praktycznego egzaminu na kategorię B oraz do teoretycznego egzaminu na kategorie motocyklowe. Od wiosny przyszłego roku uruchomione zostaną egzaminy praktyczne na kategorie motocyklowe.

Ośmiu zdających dziennie na trzech „L”

Chojnicki Oddział PORD w Gdańsku czynny będzie od poniedziałku do piątku. Na jednego egzaminatora dziennie, a tych w Chojnicach ma pracować trzech, przypadnie ośmiu kursantów. W budynku chojnickiego oddziału znajduje się osiem stanowisk komputerowych przygotowanych do egzaminu teoretycznego. Część praktyczną kandydaci na kierowców zdawać będą na samochodach marki Kia Rio. Jak dotąd, nie ma jednak jeszcze informacji od kiedy kursanci będą mogli zapisywać się na egzaminy w chojnickiej filii. - Cały czas czekamy na przyłącze do systemu. Właśnie jesteśmy w drodze do Chojnic, żeby podopinać pewne kwestie - informuje Angelika Ślusarczyk z Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Gdańsku.

Zdający będą mieli bliżej

Filia PORD w Chojnicach powstała na terenie byłej giełdy samochodowej przy ul. Gdańskiej. PORD pozwolenie na budowę oddziału terenowego w Chojnicach otrzymał 7 października 2019 roku. 16 grudnia 2019 r. podpisana została umowa z generalnym wykonawcą inwestycji, firmą Marbruk z Charzyków. Koszt inwestycji to blisko 2 miliony złotych. - Pomysł na budowę chojnickiego oddziału ośrodka egzaminowania to odpowiedź na potrzeby lokalnej społeczności. Do tej pory mieszkańcy powiatu chojnickiego i sąsiednich terenów, aby podejść do egzaminu na prawo jazdy, musieli udać się do Piły lub Bydgoszczy. Teraz zdobycie uprawnień na kierowcę będzie dużo wygodniejsze - przypomina Ślusarczyk.

Komentarz burmistrza

Do faktu otwarcia ośrodka egzaminującego kierowców w naszym mieście odniósł się podczas poniedziałkowej (24.08.) sesji, Arseniusz Finster. - Jest chyba dobra wiadomość. Ta inwestycja została zrealizowana w mieście Chojnice. Powstało kilka miejsc pracy i myślę, że dla mieszkańców jest to dobre rozwiązanie. Czy ono spowoduje perturbacje komunikacyjne? Pewnie troszeczkę pogorszy naszą komunikację, ale zapadła decyzja, musimy ją szanować - komentuje Arseniusz Finster.

Anna Zajkowska, Angelika Ślusarczyk