Tuż przed zimowymi igrzyskami olimpijskimi

9 lutego 2018 roku rozpoczną się Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pjongczang. Już dziś sporo emocji wywołują starty naszych sportowców.

Największe szanse na najwyższe lokaty mają skoczkowie narciarscy.   |  fot. (nad.)

Wiążemy z nimi ogromne nadzieje, ale jeszcze przed wylotem do Pjongczangu sportowcy i osoby ze sztabów szkoleniowych zobowiązane są złożyć ślubowanie olimpijskie. Pierwsze nominacje olimpijskie w Polskim Komitecie Olimpijskim otrzymali, a następnie złożyli przysięgę reprezentujący Polskę w łyżwiarstwie szybkim i short tracku oraz ich kadry trenerskie. Wśród nich oczywiście znalazł się Zbigniew Bródka, mistrz olimpijski w biegu na 1500 m z Soczi (2014 r.) W Pjongczang będzie chorążym reprezentacji Polski.

Kolejną grupą, która złożyła ślubowanie byli reprezentanci Polski w biathlonie oraz narciarstwie alpejskim i biegowym. W imieniu zawodników słowa przysięgi odczytała biathlonistka Weronika Nowakowska. W poniedziałek, 5 lutego w siedzibie PKOl w Warszawie, odbyło się tym razem ślubowanie olimpijskie reprezentantów Polski w skokach narciarskich i łyżwiarstwie figurowym. Słowa przysięgi odebrali prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki oraz sekretarz generalny Adam Krzesiński. Gościem honorowym uroczystości był premier Mateusz Morawiecki.

Szanse na medale w skokach narciarskich otrzymało pięciu skoczków z Kamilem Stochem na czele. Pozostała czwórka to: Sebastian Hula, Maciej Kot, Dawid Kubacki i Piotr Żyła. Rywalizacja w skokach narciarskich rozpocznie się dzień przed oficjalnym zapaleniem znicza olimpijskiego. Wszystko dlatego, że kwalifikacje do konkursu na normalnej skoczni zaplanowano  w dzień poprzedzający ceremonię otwarcia igrzysk.

Uroczystość ślubowania skoczków narciarskich i łyżwiarzy figurowych wyglądała tak samo, jak pozostałe. Po odsłuchaniu Mazurka Dąbrowskiego i hymnu MKOI, słowa przysięgi wygłosili w imieniu sportowców Dawid Kubacki, a trenerów Sylwia Nowak Trębacka. Wszyscy nominowani złożyli podpisy na fladze olimpijskiej. Każdy z nich otrzymał okolicznościową srebrną 10 złotówkę wydaną przez NBP.

Na olimpiadzie będziemy mogli oglądać zmagania zawodników w 102 konkurencjach i w 15. dyscyplinach. Wiele z dyscyplin jest mniej znanych niż nawet poker w Polsce. Jednak warto oglądać i cieszyć się zmaganiami sportowców na najwyższym poziomie. Naszych reprezentantów zobaczymy natomiast w takich dyscyplinach jak: biathlon, bobsleje, łyżwiarstwo figurowe, łyżwiarstwo szybkie, short track, skoki narciarskie, biegi narciarskie, narciarstwo alpejskie, narciarstwo dowolne, kombinacja norweska, snowboard.

Reprezentacja Polski liczyć będzie 58 osób (26 kobiet i 32 mężczyzn). W grupie wyróżnionych wyjazdem na ZIO znaleźli się Ci, którzy spełnili normy i wymagania upoważniające do udziału w igrzyskach. Grupa współpracujących ze sportowcami jest większa i wynosi 76 osób. Hasło przyświecające naszym wszystkim sportowcom, wyjeżdżającym na ZIO, mówi za siebie „Jesteśmy jedną drużyną” i jest wielce obiecujące w kontekście ich sportowych występów.

Konrad Kuś

Zapisz