Od 1 stycznia zmiany w Regulaminie o Czystości i Porządku w Chojnicach

Nowe zapisy będzie dotyczyły m.in. wprowadzenia niebieskich pojemników na papier oraz likwidacji 50 proc. ulgi na piątego członka rodziny. Taniej mogą mieć natomiast chojniczanie posiadający kompostownik, czyli nie oddający odpadów biodegradowalnych.

Zmiany w regulaminie dotyczącym m.in. wywozu śmieci i niektórych stawek, muszą zostać zatwierdzone w formie uchwały, przez radnych miasta Chojnice.   |  fot. A. Zajkowska

Niebieski pojemnik będzie funkcjonował od 1 czerwca 2021 roku. - Wynika to z tego, że kończą nam się umowy i będziemy ogłaszać nowy przetarg na zagospodarowanie i na wywóz odpadów - mówi Adam Kopczyński. Wiceburmistrz informuje też, że od nowego roku zostanie wprowadzona zmiana odnoście lokowania popiołu. Dotychczas, od listopada do marca, lądował on w brązowym pojemniku na odpady bio. Od marca do listopada natomiast, w pojemniku na odpady zielone. Od 1 stycznia 2021 roku popiół, całoroczne, gromadzony będzie tylko w czarnym pojemniku na odpady zmieszane.

Brązowy kontener będzie natomiast przeznaczony już tylko i wyłącznie na odpady biodegradowalne. - Jeżeli chcielibyśmy zachować popiół oddzielnie to powinniśmy posiadać sześć pojemników. Czyli oprócz brązowego, na bioodpady, powinniśmy mieć także czerwony pojemnik, tylko na popiół - informuje Adam Kopczyński. - Jeśli chodzi o koszt wywozu samego popiołu to jest 150 zł za tonę, a wywozimy go w ciągu roku z terenu Gminy Miejskiej Chojnice około 700 ton. Szybko można sobie przeliczyć, to jest 105 tys. zł. Do tego dodajemy wywóz, czyli tzw. trasówkę. Dwa razy w miesiącu wywóz popiołu to jest łącznie pół miliona złotych. Teraz będzie on trafiał do pojemnika czarnego, który mamy nadzieję bardziej się zwolni z tego względu, że mieszkańcy muszą segregować - dodaje.

Jedna stawka dla każdego mieszkańca

Od nowego roku zlikwidowana zostanie m.in. 50 proc. zniżka dla piątego członka rodziny. - W tym momencie funkcjonuje ulga 50 proc. na piątą osobę w rodzinie, a od szóstej za wywóz odpadów już nie musimy płacić. Przypomnę, że stawka w mieście Chojnice to 18 zł. Czyli piąta osoba płaci 9 zł, a szósta już nie płaci - mówi wiceburmistrz. Utrata wymienionej ulgi jest konsekwencją wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 5 marca 2019 roku. Orzekł on, że nakładanie przez samorząd na mieszkańców tego typu ulg jest niezgodne z prawem. - Sąd dał nam czas na dostosowanie się. Uznaliśmy, że w momencie kiedy tworzymy zmiany regulaminowe, także ta ulga musi zostać zniesiona - wyjaśnia.

Taniej dla tych co mają kompostownik

Adam Kopczyński, informuje także, że nie przewiduje by w 2021 roku opłata śmieciowa wzrosła powyżej obowiązujących 18 zł. - Przewidujemy natomiast wprowadzenie ulgi dla osób, które w swoich gospodarstwach będą prowadzili kompostownik. Kwota jeszcze nie jest określona, ale nowa ustawa mówi, że maksymalna ulga może wynosić 2 zł od osoby w danym gospodarstwie, gdzie jest kompostownik i nie są wywożone odpady biodegradowalne - dopowiada.

Anna Zajkowska