Obchody 130-lecia Towarzystwa Pszczelniczego w Chojnicach

W bieżącym roku mija 130 lat od założenia pierwszej organizacji zrzeszającej hodowców pszczół na Ziemi Chojnickiej. Z tej okazji, zarząd Towarzystwa Pszczelniczego zorganizował dla członków związku biesiadę.

Członkowie Towarzystwa Pszczelniczego obchodzili 130 rocznicę założenia pierwszej organizacji zrzeszającej hodowców pszczół na ziemi chojnickiej.   |  fot. Kamila Patela

Poprzedzoną objazdową wycieczką do wyłuszczarni nasion w Klosnowie, gorzelni rolniczej w Jeziorkach oraz do pasiek w Lotyniu, Jeziorkach i Nowej Cerkwi. O godzinie 9:30 wyruszył z Chojnic do Klosnowa autokar z pszczelarzami i ich rodzinami. W wyłuszczarni nasion zapoznaliśmy się z historią jej powstania, funkcjonowania na przestrzeni ponad stu lat, zabytkowymi urządzeniami oraz obecną działalnością i produkcją.

Kolejnym etapem wyjazdu była rodzinna gorzelnia rolnicza w Jeziorkach. Prezes naszego Towarzystwa Tadeusz Stelmaszyk, opowiedział nam o zawiłościach procesu produkcji spiritusu. Mieliśmy również okazję zajrzeć do pasieki prezesa stacjonującej w pobliskim parku. Z Jeziorek udaliśmy się do Lotynia, do pasieki Katarzyny i Roberta Pateli. Pasieka jeszcze dwa lata temu otoczona była z trzech stron lasem. W 2017 roku znalazła się w centrum nawałnicy, która zrównała z ziemią wiele hektarów okolicznych lasów. Właściciel pasieki opowiedział o swojej pasji odwiedzającym, którzy mogli przechadzać się wśród kilkudziesięciu uli.

Następnie autokar z uczestnikami wycieczki dotarł na boisko szkolne w Nowej Cerkwi, zagrała muzyka. Kapela podwórkowa Juchy z Lichnów przygrywała do grochówki. W cieniu namiotu biesiadnego pszczelarze wymieniali się doświadczeniami. W biesiadzie uczestniczyli zaproszeni pszczelarze z koła z Nakła, którego prezes Ludwik Żurek wręczył Tadeuszowi Stelmaszykowi reprint książki z 1926 roku o ziemi Nakielskiej oraz odlaną z wosku pszczelego królową.

Monika Mleczek, nasza koleżanka-pszczelarka z Lichnów przygotowała na uroczystość wspaniały tort. Po kawie, mieliśmy możliwość odwiedzenia jeszcze jednej pasieki, tym razem Janka Bucholca z Nowej Cerkwi. Pan Jan zaprezentował m.in. swoje najnowsze rozwiązania techniczne, usprawniające i pomagające w prowadzeniu pasieki. Na zakończenie pszczelarze otrzymali broszurę oraz okolicznościową odznakę z logiem naszego Towarzystwa. O 16:30 autokar z uczestnikami wyruszył do Chojnic.

Na powyższe przedsięwzięcie, Towarzystwo Pszczelnicze w Chojnicach uzyskało dofinansowanie Gminy Chojnice. Tytuł zrealizowanego zadania publicznego brzmiał „Budowanie tożsamości lokalnej opartej na cechach społecznych, kulturowych i gospodarczych regionu. Obchody 130-lecia działalności związku pszczelarzy na Ziemi Chojnickiej”.

Robert Patela. Fot. Kamila Patela

Zapisz