OSP w Chojnicach ma już 155 lat!

Świętowanie jubileuszu połączono z drugą miesięcznicą dołączenia chojnickiej Ochotniczej Straży Pożarnej do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Apel, czyli oficjalna część uroczystości, odbył się dziś (1.07.) na Starym Rynku.

Podczas uroczystości wręczono także dyplomy uznania dla strażaków ochotników.   |  fot. A. Zajkowska

Ochotnicza Straż Pożarna w Chojnicach, to jedna z najstarszych jednostek w kraju i niewykluczone, że najstarsza na Pomorzu. Założono ją dokładnie 1 lipca 1866 roku. Działała ona, z wyłączeniem okresu wojen, do lat 80. XX wieku, czyli do momentu utworzenia się w naszym mieście jednostki państwowej, zawodowej straży. Druhowie ochotnicy zawiesili więc swą działalność. Pierwszą próbę reaktywacji OSP podjęto w 2002 roku, wówczas wpisano ją do Krajowego Rejestru Sądowniczego.

Do 2016 roku istniała jednak tylko formalnie, na papierze. Potem życie OSP nabrało na nowo wiatru w żagle, i tak jest do teraz. - Były dyskusje takie, że po co nam OSP skoro mamy zawodowców? Dzisiaj, po tych siedmiu latach, chciałbym powiedzieć, że jestem szczęśliwy, że mamy OSP. Bardzo wam dziękuję za to, że jesteście ochotnikami. Pasja połączona z tym, że jesteście ochotnikami jest wspaniałym rozwiązaniem, za które wam bardzo serdecznie dziękuję - mówił burmistrz Arseniusz Finster, winszując jednocześnie niegasnącego zapału, pasji i dużo szczęścia i pomyślności.

Życzenia wszystkiego najlepszego i wiele innych ciepłych słów padło jednak także od komendanta Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Chojnicach, Błażeja Chamier-Ciemińskiego i innych ważnych gości. Całość przemówień publikujemy w materiale wideo.

Anna Zajkowska