O żłobkach na sesji …

27 lipca odbędzie się sesja Rady Miejskiej. M.in. na sesji pojawi się wcześniej nie zapowiedziany temat, związany z finansowaniem żłobków niepublicznych.

System finansowania żłobków będzie m.in. przedmiotem obrad.   |  fot. red.

- Powinniśmy stworzyć system wsparcia dotacyjnego żłobków w wysokości 250 zł na jedno dziecko miesięcznie. Będę rekomendował to rozwiązanie radzie miejskiej. Będzie ku temu okazja na sesji pod koniec lipca - poinformował burmistrz Finster.

(red)

Szczegóły w relacji video

relacja_video.jpg

  1. 20 lipca 2015  15:55   MD   Marcin Dobaj

    U burmistrza Chojnic Arseniusza Finstera prywatne są zawsze lepsze niż samorządowe, a mianowicie teraz żłobek. To teraz niech mnie posłucha!!!!!!!!!!!!! Prywatne zawsze lepsze od publicznego. To lekcja płynąca z gorzkich doświadczeń realnego socjalizmu. Czyżby? Zacznijmy od tego, że w większości przypadków te dwa typy własności trudno ze sobą nawet porównać. Samorządowe żłobki mają bowiem do wykonania inne zadania niż ich prywatne odpowiedniki. Prywatne żłobki mogą elastycznie dopasowywać się do popytu, jednym ruchem likwidując nierentowne placówki bądź się powiększać na większą ilość dzieci. Żłobki samorządowe , robić tego czyli zamykania nie powinny choć urzędnicy to czynią z burmistrzem Chojnic Arseniuszem Finsterem na czele. Bo racja istnienia żłobków samorządowych jest zapewnienie mobilności mieszkańcom. Dlatego żłobki samorządowe, świadczą usługi publiczne z zasady będą mniej dochodowe (lub wręcz deficytowe). To właśnie cena , jaka ponosi wspólnota polityczna za to ,że chce takie usługi świadczyć. Dlatego stawianie obok siebie instytucji prywatnych i publicznych bądź z publicznych przekształcanie na prywatne jest jak wyścig , w którym jeden z uczestników ma unieść na plecach sąsiada, wuja i sędziwych, a drugi z biegaczy jest tego ciężaru pozbawiony, wiec nawet jeśli wpadnie na metę pierwszy, to niewiele nam to powie o faktycznej kondycji obu atletów. Dużo sensowniej jest porównywać firmę będąc klasyczną prywatną własnością z alternatywnymi modelami takimi jak spółdzielczość lub własność pracownicza. I tu nie brakuje już dowodów,że dogmat o absolutnej wyższości tej pierwszej jest po prosty nieprawdziwy. Bo długo okresowe wyniki nie pokazały żadnych różnic pomiędzy ich kondycją ekonomiczną (sprawność, skłonność do inwestycji) a prywatną konkurencją. Bo dla efektywności gospodarczej żłobków samorządowych czy prywatnych decydujące jest otoczenie konkurencji między sobą, w którym on działa , a nie forma własności. W środowisku wysoko konkurencyjnym mogą równie dobrze funkcjonować o bardzo różnych formach własności. Grupowa, pracownicza, publiczna. Niekoniecznie prywatna.

    0
    0