O środkach unijnych i inwestycjach

Miasto Chojnice pozyskało kolejne środki unijne w wysokości 40 000 256 zł w wyniku konkursu "Środowisko - działanie ograniczeń zagrożeń naturalnych", gdzie wraz z Kościerzyną otrzymały największą ilość punktów.

Rekordowe dofinansowanie na poprawę gospodarki wodami cieszy burmistrza miasta.   |  fot. (m.n.)

Łącznie kwota wyniosła 46 383 000 zł, jednak część tej kwoty trafi do powiatu i Człuchowa. (Szczegółowe zestawienie - tutaj). I to nie pierwsza dobra wiadomość, bo w ślad za nią pojawiła się też druga, a dotyczy również pozyskania środków finansowych przez miasto.   

Na konferencji prasowej burmistrz Arseniusz Finster nawiązał do realizacji projektu  „Poprawa gospodarki wodami roztopowymi i opadowymi na terenie MOF Chojnice – Człuchów”. W ramach inwestycji zaplanowano budowę ponad jedenastu kilometrów nowej sieci kanalizacji deszczowej, montaż dwunastu układów separatorów, zmianę parametrów technicznych trzech istniejących rowów melioracyjnych, wykonanie czterech zbiorników retencyjnych, regulację odcinka Strugi Jarcewskiej oraz po tym wszystkim budowę nowych dróg.

- Jest to inwestycja skomplikowana, zostaliśmy wypunktowani tak wysoko, ponieważ mamy projekt budowlany, decyzję środowiskową i wszystkie niezbędne dokumenty. Podpisanie umowy z marszałkiem nastąpi 16 sierpnia - poinformował burmistrz. - Obok 40 mln zł na węzeł integracyjny transportowy i 60 mln na oczyszczalnię ścieków mamy kolejne 40 mln. To jest już 140 mln i zakładając inne środki, które dostaliśmy, to w tej kadencji otrzymaliśmy prawie 150 mln. ze środków zewnętrznych. To jest rekord - mówi Arseniusz Finster. - Ja nie pamiętam takiego rozdania.

- Przy tak wysokich inwestycjach i środkach unijnych zadłużenie miasta Chojnice, jeżeli wykonamy te inwestycje w roku 2020 będzie graniczne, czyli do ok. 60 procent dochodów budżetowych. Burmistrz nawiązał również do pozyskania środków z dochodu majątku i o tanich kredytach zaciągniętych przez miasto a także do optymalizacji miejskich wydatków. Mówił także o zagrożeniach, jakie wynikają z braku stabilności rynku prac budowlanych.

Podkreślił także, iż decyzja wojewódzkiego konserwatora zabytków o objęciu wpisem do rejestru chojnickiego dworca spowoduje wzrost kosztów o 30 procent. W dalszej części burmistrz mówił o podłączeniu do kanalizacji deszczowej i o ogłoszeniu przetargów na nadzór inwestorski nad węzłem i na zakup autobusów. Więcej w relacji video.

(m.n.)       

Zapisz

 1. 5 sierpnia 2017  21:26   Te 60% to max. poziomu ...   anonim

  Te 60% to max. poziomu zadluzenia, przy ktorym wchodzi komisarz w zwiazku z zadluzeniem jednostki samorzadu terytorialnego?

  1
  2
  Odpowiedz
 2. 4 sierpnia 2017  20:49   150 mln dostali a szaletu ...   Dj

  150 mln dostali a szaletu dalej brak

  3
  3
  Odpowiedz
 3. 4 sierpnia 2017  19:12   Zadowolony   Chojniczanin

  Brawo! Tak dalej i powodzenia

  6
  3
  Odpowiedz