O rzeźbach i rzeźbiarzach ludowych

26 marca br. w siedzibie Parku Narodowego „Bory Tucholskie” w Charzykowach po raz kolejny zebrali się miłośnicy Czwartkowych spotkań z przyrodą. Tym razem by posłuchać Aleksandry Jarysz z Muzeum Etnograficznego w Toruniu.

Twórczość rzeżbiarzy ludowych była tematem ostatniego spotkania w PNBT.   |  fot. nadesłane

Opowiadała o rzeźbach i rzeźbiarzach ludowych, o ich pasji tworzenia z natury. Rzeźba zajmuje w polskiej sztuce ludowej wyjątkową pozycję i świadczy o jej bogactwie, niepowtarzalności. Początkowo rzeźbiarstwo ludowe było ściśle związane z kultem religijnym i wyrażało duchowe potrzeby ludności polskiej wsi.

Współczesna rzeźba „ludowa” zatraciła zupełnie swój pierwotny charakter, ale zachowała tematykę. Nadal najpopularniejszymi figurami są postacie Chrystusa Frasobliwego, aniołów, świętych patronów, ale nie są one kupowane do celów kultowych, a jedynie estetycznych. Inspiracją dla twórców jest również sama natura.

Szczególnie chętnie wykonują ptaki. Można było się o tym przekonać podczas wykładu, gdyż Aleksandra Jarysz przybliżyła postacie najbardziej znanych twórców ludowych z Borów Tucholskich oraz ich dzieła. Zachwyt wzbudziły prace (na zdjęciu) m.in. Włodzimierza Ostoi - Lniskiego z Czerska, Zygmunta Kędzierskiego z Przymuszewa a także Zygmunta Folegi z Raciąża.

Beata Grabowska PN "Bory Tucholskie"