O krainie morza, klifów i wysp

W siedzibie PNBT w Charzykowach odbył się pierwszy w tym roku wykład z cyklu Czwartkowe spotkania z przyrodą. O krainie morza, klifów i wysp, czyli o Wolińskim Parku Narodowym opowiadała Elżbieta Waliszewska-Lorent–główny specjalista ds. edukacji WPN.

Jak zwykle wykład z tego cyklu cieszył się zainteresowaniem słuchaczy.   |  fot. B. Grabowska

Woliński Park Narodowy został utworzony w 1960 roku i objął ochroną część największej polskiej wyspy – Wolin. W 1996 roku obszar Parku powiększono o wybrzeżny pas wód Bałtyku oraz  o cenną przyrodniczo Wsteczną Deltę Świny wraz z otaczającymi ją wodami Zalewu Szczecińskiego. Od tego momentu Woliński Park Narodowy stał się pierwszym polskim parkiem narodowym o charakterze morskim.

Dominującym krajobrazem są nadmorskie klify rozciągające się na odległość ok. 15 km wzdłuż wybrzeża Bałtyku. Największy aktywny klif – Góra Gosań osiąga wysokość 93 m n.p.m. Niszczące działanie morza corocznie przesuwa linię brzegu o ok. 80 cm. Woliński Park Narodowy słynie również z bezludnych bagnistych wysepek rozdzielonych licznymi cieśninami. Jest ich około 22. Corocznie krajobraz się zmienia zanikają jedne a powstają nowe płycizny i wysepki.

Wyspę Wolin w ciągu roku odwiedza ok. 1,5 mln. ludzi. Najwięcej w okresie od kwietnia do września. Każdy znajdzie tu coś ciekawego dla siebie. Piękne plaże zachęcają do wypoczynku. Dzika przyroda pozwala zaobserwować różne gatunki zwierząt i roślin. Natomiast sympatycy historii mogą tu zobaczyć m.in. stanowisko broni V3.

B. Grabowska